Ekspert: odmowa dla Nocnych Wilków zostanie wykorzystana przez propagandę

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 20:14
- Odmowa to jedyna decyzja, jaką można było podjąć - tak Michał Broniatowski, redaktor naczelny miesięcznika "Forbes", były korespondent Reutersa w Moskwie ocenił zakaz przejazdu przez Polskę gangu rosyjskich motocyklistów.
Audio
  • Michał Broniatowski o konsekwencjach odmowy zgody na przejazd rosyjskich motocyklistów przez Polskę (Więcej świata/Jedynka)
Aleksander Chirurg Załdostanow. Rosyjski patriota i przywódca gangu motocyklowego Nocne Wilki
Aleksander "Chirurg” Załdostanow. Rosyjski "patriota" i przywódca gangu motocyklowego Nocne WilkiFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Gość audycji "Więcej świata" podkreślił, że najprawdopodobniej Rosjanie liczyli właśnie na to, że gang "Nocne Wilki" nie zostanie wpuszczony do naszego kraju. - W ten sposób osiągnęli dalsze zaostrzenie sytuacji, co mogą wykorzystać propagandowo mówiąc o "faszystach z Polski" - tłumaczył Michał Bronikowski.

Wyjaśnił przy tym, że dla Rosjan określenie "faszystowski" odnosi się do każdego, kto występuje przeciwko Rosji. - Najlepszy przykład to Ukraina: w Rosji ciągle mówi się i pisze o rządzie w Kijowie jako "faszystowskiej juncie" - zauważył redaktor naczelny "Forbesa".

KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>>

Bronikowski przyznał, że Rosjanie zapewne w odwecie zakażą wjazdu do Rosji Rajdu Katyńskiego. Podkreślił jednak, że warto ponieść takie konsekwencje, i przypomniał, że "Nocne Wilki" to gang motocyklowy zaprzyjaźniony z Putinem. - Oni byli forpocztą wojsk rosyjskich na Krymie. Nie ma mowy, aby pod pretekstem pokojowego przejazdu paradowali po Polsce - powiedział Broniatowski.

Jakie jeszcze mogą być konsekwencje zakazania proputinowskim rosyjskim motocyklistom przejazdu przez Polskę? Wyjaśnia to Michał Broniatowski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: Michał Broniatowski (redaktor naczelny miesięcznika „Forbes”, były korespondent Reutersa w Moskwie)

Data emisji: 24.04.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj/tj

Czytaj także

Analityk PISM: działania Rosji mieszczą się w pewnym schemacie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 19:06
- Celem 4-godzinnego telewizyjnego wystąpienia Władimira Putina było pokazanie Rosjanom, że prezydent interesuje się problemami zwyczajnych ludzi - oceniła Justyna Prus-Wojciechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie media na Wschodzie. "Bez pomocy Polski nic nie zrobimy"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 20:00
Polskie media na Ukrainie mają do spełnienia ważną rolę, ponieważ są w pełni niezależne. - Nie są związane z wielkim biznesem czy którąś z opcji politycznych w Radzie Najwyższej - podkreślił Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny Słowa Polskiego wydawanego w Winnicy na Ukrainie.
rozwiń zwiń