Niemiecki historyk: integracja służy zachowaniu tożsamości i suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 19:50
- Bardzo trudno jest wypracować wspólną narrację na temat historii czy wojny - powiedział Basil Kerski w wydaniu specjalnym audycji z Europejskiego Centrum Solidarności. Odbywała się tam Międzynarodowa Konferencja Historyków na temat dziedzictwa II wojny światowej.
Audio
  • Basil Kerski o tym, jak narracja historyczna przeradza się w narrację polityczną (Więcej Świata/Jedynka)
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski na otwarciu Międzynarodowej Konferencji Historyków w Gdańsku
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski na otwarciu Międzynarodowej Konferencji Historyków w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

Gość "Więcej Świata" zwrócił uwagę na fakt, że obecnie zapomina się o tym, co leżało u podstaw powstania współczesnej Unii Europejskiej. - Kiedy nasz przywódca wraca z Brukseli, pytamy go, co załatwił dla nas, a nikt nie pyta, co załatwił dla Europy. Zapomnieliśmy kompletnie, że integracja europejska służy temu, by zachować suwerenność i tożsamość narodową - zauważył Basil Kerski.

W Niemczech nadal obecna jest polityka wspierania ziomkostw i postrzegania Niemców w dużej mierze jako ofiar - tak dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności ocenił spojrzenie Niemców na drugą wojnę światową.

Więcej o tym, jak narracja historyczna przeradza się w narrację polityczną - w nagraniu rozmowy z dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Basilem Kerskim.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Gość: Basil Kerski (dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności)

Data emisji: 7.05.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kampania wyborcza? Ostry spór o obchody zakończenia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:49
Siódmego i ósmego maja w Gdańsku odbędą się obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. O kontrowersjach związanych z uroczystościami rozmawiali goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Norman Davies: narodowe egoizmy uniemożliwiają wspólną interpretację historii

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 20:00
- Pamięć historyczna jest egoistyczna. Każdy naród przypisuje sobie większą rolę niż powinien - ocenił profesor Norman Davies odnosząc się do wpływu dziedzictwa drugiej wojny światowej na bieżącą politykę.
rozwiń zwiń