X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Macedonia oddala się od Unii Europejskiej? Kłopoty małego bałkańskiego kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 20:01
Macedonia to biedny kraj. W dodatku sąsiadująca z nią Grecja od 2008 roku blokuje rozmowy tego kraju z Unią Europejską - mówił w Jedynce Tomasz Żornaczuk (PISM). Ekspert tłumaczył również kontekst krwawych zajść w Kumanowie na północy kraju.
Audio
  • Tomasz Żornaczuk (PISM) o sytuacji w Macedonii (Więcej świata/Jedynka)
Siły macedońskie w Kumanowie
Siły macedońskie w KumanowieFoto: PAP/EPA/STR

W poniedziałek w Macedonii 30 osób zostało oskarżonych o terroryzm po krwawych starciach z policją uzbrojonych Albańczyków z Kosowa i miejscowych Albańczyków w Kumanowie (położonym blisko Kosowa). Zginęło w nich 8 macedońskich policjantów i 14 członków oddziału napastników

Zatrzymanych oskarżono o "terroryzm oraz zagrożenie porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa kraju". Część osób oskarżono także o "nielegalne posiadanie broni i materiałów wybuchowych. Wszystkich aresztowano na 30 dni" - ogłosiła prokuratura w komunikacie. Według macedońskiej prokuratury wśród 30 oskarżonych jest "18 kosowskich Albańczyków, 11 obywateli Macedonii, w tym dwie osoby mieszkające w Kosowie, oraz mieszkaniec Niemiec pochodzący z Albanii. Większość z nich znalazła się w Macedonii nielegalnie".

- Trudno na podstawie okrojonych informacji wnioskować jednoznacznie o sytuacji – mówił w Jedynce Tomasz Żornaczuk PISM, pytany czy to byli terroryści, czy to niezadowoleni obywatele, jak twierdzi część opozycji.

Analityk stwierdził, że w kraju mamy do czynienia z szerszym konfliktem, związanym z niezadowoleniem z rządu władz. Natomiast zajścia w Kumanowie miały miejsce na szczególnym obszarze – na północy, tam gdzie mieszkają głównie Albańczycy - mówił analityk. Albańczycy po rewolcie z 2001 roku, na podstawie porozumień ochrydzkich otrzymali prawo do posługiwania się językiem albańskim w szkołach, urzędach, w każdej gminie, gdzie stanowią ponad 20 procent ludności.

Ekspert przypomniał, że Macedonia to biedny kraj. W dodatku sąsiadująca z Macedonią Grecja od 2008 roku blokuje rozmowy tego kraju z Unią Europejską. Macedonia jest oficjalnym kandydatem do UE, i wypadałoby teraz zacząć negocjacje, tak jak zrobiła to Serbia - mówił Tomasz Żornaczuk w Jedynce. Zaznaczył, że przy tym Skopje mocno spadło w statystykach, jeśli chodzi o wolność prasy, korupcję etc.

***

Co może wyniknąć z tego konfliktu? O tym więcej  w nagraniu audycji  ”Więcej świata”.

***

Wikipedia/ONZ Wikipedia/ONZ

PAP/Jedynka/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Albania będzie kolejnym członkiem Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 22:01
Komisarz do spraw rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele potwierdził przyznanie rekomendacji kandydackiej dla Tirany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja antyterrorystyczna w Macedonii. 8 policjantów zabitych

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 18:10
W walce z 44-osobowym oddziałem terrorystów przybyłych z sąsiedniego Kosowa zginęło w sobotę i niedzielę w mieście Kumanowo, odległym 40 km od stolicy Macedonii, ośmiu macedońskich policjantów i 14 członków tego oddziału - poinformował rzecznik MSW Macedonii.
rozwiń zwiń