Macedonia wrze. Czy premier utrzyma władzę?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 20:00
Opozycja w Macedonii zarzuca rządowi patronowanie korupcji, zakładanie podsłuchów na wielką skalę i sfałszowanie wyborów parlamentarnych w 2014 roku. Na ulice Skopje wyszły tysiące demonstrantów.
Audio
  • Czy macedoński kryzys może rozlać się na całe Bałkany? (Jedynka/Więcej świata)
Na ulice Skopje wychodzą demonstranci popierający opozycję
Na ulice Skopje wychodzą demonstranci popierający opozycjęFoto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Od początku roku Macedonia jest pogrążona w zapaści politycznej. Władze oskarżają opozycję o szpiegostwo i chęć zdestabilizowania państwa. Od dziewięciu lat premierem kraju jest konserwatysta, Nikoła Grujewski.

- Mamy do czynienia z głębokim kryzysem państwa – mówi w audycji "Więcej świata" analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Marta Szpala. Jej zdaniem, na tym przykładzie widać jak nieudana była transformacja Macedonii po upadku Jugosławii. - Władza w tym kraju to mafia i traktuje państwo jak własny folwark – mówi gość Jedynki.

W odpowiedzi na niepokoje w Macedonii jej sąsiad - Bułgaria - ściąga wojsko na granicę. Szpala tłumaczy jednak, że "na razie w Skopje nie ma kryzysu bezpieczeństwa, a tylko poważny problem z zaufaniem do władz”.

Jaki może być dalszy scenariusz dla Macedonii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Marta Szpala, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich

Data emisji: 18.05.2015

Godzina emisji: 18.15

iz/tj

Czytaj także

Macedonia: tysiące ludzi na antyrządowym proteście. Oczekują dymisji premiera

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 19:02
Dziesiątki tysięcy demonstrantów zgromadziły się w Skopje, aby domagać się dymisji gabinetu konserwatystów. Oskarżają oni premiera Nikołę Grujewskiego rządzącego w Macedonii od 2006 r. o sfałszowanie przedterminowych wyborów w 2014 r. i patronowanie korupcji.
rozwiń zwiń