Afera korupcyjna w FIFA, aresztowani działacze

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 20:15
W atmosferze wielkiego skandalu rozpoczął się w Zurychu 65. kongres Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Siedmiu działaczy zostało aresztowanych, a amerykańska prokuratura postawiła im zarzuty korupcyjne.
Audio
  • Co dalej z FIFA po wybuchu skandalu korupcyjnego i aresztowaniu działaczy (Jedynka/Więcej Świata)
Przewodniczący FIFA Sepp Blatter
Przewodniczący FIFA Sepp BlatterFoto: EPA/STEFFEN SCHMIDT DATABASE

Aresztowani działacze to przedstawiciele z Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów m.in. z Kostaryki, Jamajki oraz Trynidadu i Tobago. Amerykańska prokuratura zarzuca im korupcję na skalę co najmniej 100 mln dol., do której miało dojść niemal ćwierć wieku temu. FBI udało się nakłonić do współpracy byłego członka komitetu wykonawczego FIFA Chucka Blazera. To prawdopodobnie jego zeznania doprowadziły do zatrzymań.

Czego konkretnie dotyczą zarzuty? Adam Godlewski z tygodnia "Piłka Nożna" wyjaśnia, że nie chodzi o przyznawanie praw do organizacji mundiali, ale kontraktów marketingowych i reklamowych do imprez kontynentalnych.

Dziennikarz śledczy gazety "Suddeutsche Zeitung" przekonuje natomiast, że FIFA ma wszystkie cechy struktury mafijnej. Aresztowania w Zurichu mogą jednak stać się przełomem, jeśli zatrzymani działacze przerwą zmowę milczenia.

Czy obecna afera sprawi, że federacja zmieni sposób funkcjonowania? Czy szef federacji Sepp Blatter zapłaci za nią głową? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Przygotował: Michał Strzałkowski

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Data emisji: 28.05.2015

Godzina emisji: 18.15

Materiał wyemitowano w audycji Więcej świata

fc/tj

Czytaj także

Putin broni FIFA i oskarża Stany Zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 13:31
Rosja ustami swego prezydenta oskarża USA o mieszanie się w nieswoje sprawy w kwestii korupcji w FIFA. Amerykańscy śledczy oskarżają piłkarskich oficjeli o gigantyczną korupcję. Jednym z wątków jest wybór Rosji na gospodarza mundialu w 2018 roku.
rozwiń zwiń