W Luksemburgu prawo głosu w wyborach dostaną obcokrajowcy?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 18:00
Luksemburczycy w niedzielę zagłosują w referendum - między innymi w sprawie rozszerzenia prawa do głosowania na obcokrajowców.
Audio
  • Magdalena Skajewska o referendum w Luksemburgu (Więcej świata/Jedynka)
Premier Luksemburga Xavier Bettel
Premier Luksemburga Xavier Bettel Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Jak wyjaśniała w Jedynce Magdalena Skajewska, Luksemburg rozważa rozszerzenie prawa do udziału w wyborach na wszystkich obcokrajowców, nie tylko pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Są i pewne warunki – trzeba być rezydentem Luksemburga od 10 lat, a także głosować w wyborach europejskich (to w przypadku obywateli UE) czy lokalnych – a takie prawo mają już obcokrajowcy w Luksemburgu.

Dziennikarka dodała, że według szacunków około 35 tysięcy osób mogłoby zyskać prawo do głosowania. Zaznaczyła, że w Luksemburgu 40 procent mieszkańców to obcokrajowcy. Najwięcej jest Portugalczyków, Francuzów, Włochów, Belgów, Niemców. A Luksemburg liczy zaledwie około pół miliona osób.

Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli tłumaczyła, że wcześniej takie zmiany były niemożliwe, ze względu na opór chadeków, na czele z Jean-Claude’em Junckerem. Teraz koalicja liberałów, socjalistów i Zielonych na czele, na której stoi premier Xavier Bettel, popiera pomysł rozszerzenia prawa głosu. Nie ma jednak większości w parlamencie, więc chce z pomocą referendum skłonić chadeków do przeprowadzenia zmian.

Dlaczego właśnie teraz takie głosowanie, jakie ma ono znaczenie i jakie są szanse na zmiany? Jakie jeszcze pytania padną referendum luksemburskim? O tym Magdalena Skajewska w cyklu "Więcej Brukseli".

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: Magdalena Skajewska

Data emisji: 05.06.2015

Godzina emisji: 18.15

agkm/tj

Zobacz więcej na temat: Jean-Claude Juncker Luksemburg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parlament Europejski walczy z oszustwami podatkowymi. Specjalna komisja

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 17:17
Parlament Europejski powołał komisję, która zbada, czy kraje Unii nie ułatwiają obywatelom unikania należnych opłat. Decyzja jest efektem ujawnienia afery w Luksemburgu. Tamtejsze prawo umożliwiało koncernom płacenie drastycznie zaniżonych podatków.
rozwiń zwiń