Szef OSW: Rosja jest beneficjentem greckiego kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 19:47
- Zaufanie do greckiego premiera spadło. Dlatego kanclerz Niemiec i prezydent Francji zastanawiają się nie tyle, czy pomóc Grecji, ale czy premier Grecji Aleksis Cipras może ”wykręcić kolejny numer” – mówił w Jedynce Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Co będzie z Grecją? Komentarze z Aten,z Brukseli i rozmowa z ekspertami (Więcej świata/Jedynka)
Grecy demonstrujący przeciw przyjęciu unijnych propozycji w piątek, przed referendum w tej sprawie. Większość Greków zagłosowała, by odrzucić oszczędności i cięcia zalecane przez eurogrupę, Europejski Bank Centralny i MFW.
Grecy demonstrujący przeciw przyjęciu unijnych propozycji w piątek, przed referendum w tej sprawie. Większość Greków zagłosowała, by odrzucić oszczędności i cięcia zalecane przez eurogrupę, Europejski Bank Centralny i MFW.Foto: PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Z kolei publicysta Marek Magierowski przypomniał zdanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel: jeśli upadnie euro, upadnie Europa. – Rozpad unii walutowej byłby dla niej ogromną porażką polityczną. Merkel walczy dziś o swoją spuściznę historyczną – mówił. Dziennikarz tygodnika ”Do rzeczy” ocenił, że za kryzys w Grecji odpowiadają i Niemcy, i Grecja.

Tak też sądzi szef Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) - Olaf Osica. Zaznaczył on, że Grecja nie była strukturalnie gotowa do członkostwa w strefie euro. Dodał, że euro jest dobre dla uprzemysłowionych gospodarek ”północy”, żyjących z eksportu.

Olaf Osica uważa, że obie strony potrzebują porozumienia, ale żadna nie chcą ustąpić jako pierwsza. Dodał, że najważniejszym czynnikiem jest obecnie upadek zaufania do Ciprasa.

Czy możliwe, że wkrótce zobaczymy bliższe powiązania Grecji z Rosją? Szef OSW ocenił, że Rosja jest beneficjentem kryzysu: im dłużej on trwa, im bardziej Europa słabnie, tym lepiej dla Moskwy. Zaznaczył przy tym, że Rosja nie będzie płacić za greckie długi, ale za to Rosjanie chętnie posłużą się Grecją w kontekście unijnym.

W specjalnym wydaniu "Więcej świata" znalazły się również relacje Tomasza Majki z Aten i Beaty Płomeckiej z Brukseli. Opowiadają oni o tym, jakie są odczucia Greków po niedzielnym referendum i komentarze unijnych instytucji w Brukseli.

Tytuł audycji: Więcej świata

Przygotował: Krzysztof Renik

Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Tomasz Majka (specjalny wysłannik Polskiego Radia do Aten, Olaf Osica (Ośrodek Studiów Wschodnich), Marek Magierowski (tygodnik "Do rzeczy")

Data emisji: 6.07.2015

Godzina emisji: 18.15

agkm

Czytaj także

Aleksis Cipras zadzwonił do Moskwy. "Putin wyraził poparcie dla greckiego narodu"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 16:00
Prezydent Rosji Władimir Putin odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem o wynikach referendum, w którym Grecy odrzucili warunki zagranicznej pomocy dla ich kraju. Według Moskwy do konwersacji doszło z inicjatywy Aten.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja: banki pozostaną zamknięte jeszcze kilka dni

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 18:34
Bankowe wakacje w Grecji przedłużone. W związku z niepewną sytuacją finansową banki w całym kraju pozostaną zamknięte do środy. Nadal będzie też obowiązywał dzienny limit wypłat z bankomatów, wynoszący 60 euro.
rozwiń zwiń