"UE przegrywa walkę z przemytnikami ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 19:06
Jak się ocenia, w zeszłym roku zyski przemytników ludzi przewyższyły wpływy przemytników narkotyków i papierosów - wskazał w radiowej Jedynce Jarosław Giziński z tygodnika "Wprost".
Audio
  • Jarosław Giziński z tygodnika "Wprost" o problemie nielegalnej imigracji (Więcej świata/Jedynka)
  • Paweł Buszko o finansowej kondycji Ukrainy (Więcej świata/Jedynka)
  • Irene Hahn-Fuhr, dyrektor warszawskiego biura Fundacji im. Heinricha Boella, o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie (Więcej świata/Jedynka)
Hans Peter Doskozil z austriackiej policji powiedział, że w ciężarówce są zwłoki co najmniej 30 uchodźców, ale być może nawet 40-50
Hans Peter Doskozil z austriackiej policji powiedział, że w ciężarówce są zwłoki co najmniej 30 uchodźców, ale być może nawet 40-50Foto: PAP/EPA/HERBERT P. OCZERET

Ciała kilkudziesięciu imigrantów znaleziono w zaparkowanej przy autostradzie A4 we wschodniej Austrii ciężarówce. Uchodźcy prawdopodobnie pochodzili z Syrii. - Wszystko wskazuje na to, że instytucje unijne przegrywają walkę ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, które zajmują się przerzutem imigrantów - stwierdził w audycji "Więcej świata" Jarosław Giziński. Ile trzeba zapłacić, by przedostać się z Afryki do Europy?

Ukraina zawarła porozumienie z grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Układ przewiduje redukcję należności głównej o 20 proc., czyli o ok. 3,6 mld dolarów i wydłużenie okresu spłaty do 2019 roku. Jak to się udało? Czy Ukraina jest jeszcze wciąż bardzo zadłużona? Odpowiedzi na te pytania udzielił Paweł Buszko. W audycji zastanawialiśmy się także nad tym, czy jest szansa na zmianę formatu rozmów o Ukrainie.

Polityka wschodnia, przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie, a także imigranci - to tematy piątkowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie, podczas której spotka się m.in. z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i kanclerz Angelą Merkel. Czy w Niemczech jest więcej niepokoju i obaw, czy też nadziei związanych z tą wizytą? Na ten temat porozmawialiśmy z dyrektor warszawskiego biura Fundacji im. Heinricha Boella Irene Hahn-Fuhr.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Irene Hahn-Fuhr (dyrektor warszawskiego biura Fundacji im. Heinricha Boella), Paweł Buszko (dziennikarz Polskiego Radia), Jarosław Giziński (dziennikarz tygodnika "Wprost")

Data emisji: 27.08.2015

Godzina emisji: 18.15

kk/pg

Zobacz więcej na temat: migracja Paweł Lekki Austria

Czytaj także

Austria: kilkadziesiąt ciał uchodźców znaleziono w ciężarówce

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 21:47
Szef policji austriackiego kraju związkowego Burgenland, Hans Peter Doskozil, powiedział, że w ciężarówce, zaparkowanej przy autostradzie A4 we wschodniej Austrii, są zwłoki co najmniej 20 uchodźców, ale być może nawet 40-50.
rozwiń zwiń