Historyczna zmiana w brytyjskiej Partii Pracy. "Nowy przewodniczący to antyteza Blaira”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 19:26
W sobotę (12.09) szefem Partii Pracy został wybrany 66-letni poseł z północnego Londynu - Jeremy Corbyn. Zdobył ponad 59 proc. głosów, w pierwszej rundzie głosowania.
Audio
  • W sobotę rozpoczęła się nowa epoka w brytyjskiej Partii Pracy (Jedynka/Więcej świata)
Jeremy Corbyn został nowym liderem Partii Pracy
Jeremy Corbyn został nowym liderem Partii PracyFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Przed wyborami, nikt nie dawał Corbynowi większych szans. Zwycięstwo stało się możliwe dzięki zmianie w systemie wyborczym w Partii Pracy. Teraz lidera wybierają, wyłącznie w powszechnym głosowaniu, szeregowi członkowie partii. Związki zawodowe i klub parlamentarny nie mają już parytetów. - Bez takiej zmiany, to w ogóle nie byłoby o czym mówić - wyjaśnia dr Przemysław Biskup z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Corbyn ma dość radykalne poglądy. Opowiada się m.in. za jednostronnym rozbrojeniem atomowym i ściślejszą współpracą z Rosją. Deklaruje też otwartość wobec imigrantów. - Corbyn jest symbolem zerwania z partią blairowską i "antytezą Bialira”. Odzwierciedla stan ducha członków Partii Pracy i jej zwolenników, natomiast niekoniecznie model przyszłego przywództwa partii - wyjaśnia Biskup odpowiadając na pytanie, czy nowy szef laburzystów może zostać premierem Wielkiej Brytanii.

W audycji "Więcej świata” mówiono także o kryzysie imigracyjnym w Europie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: dr Przemysław Biskup (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 14.09.2015  

Godzina emisji: 18.10

iz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brytyjska Partia Pracy ma nowego przewodniczącego. To historyczna wygrana nowego lidera opozycji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 17:20
66-letni poseł z północnego Londynu Jeremy Corbyn został w sobotę ogłoszony nowym liderem brytyjskiej Partii Pracy, zdobywając ponad 59 proc. głosów w pierwszej rundzie głosowania. W procesie wyboru wzięło udział ponad 420 tys. sympatyków ugrupowania.
rozwiń zwiń