"Unia Europejska nie panuje nad kryzysem migracyjnym"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 20:10
Na świecie są wypracowane sposoby radzenia sobie z uchodźcami - i nie z takimi ich liczbami radzi sobie Organizacja Narodów Zjednoczonych w Afryce czy na Bliskim Wschodzie - o kryzysie migracyjnym mówił w Jedynce dziennikarz Marcin Żyła.
Audio
  • Marcin Żyła o kryzysie imigracyjnym (Więcej świata/Jedynka)
Imigranci na dworcu w Beli Manastir w Chorwacji
Imigranci na dworcu w Beli Manastir w ChorwacjiFoto: PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH

Marcin Żyła ("Tygodnik Powszechny") ocenił w magazynie "Więcej świata", że Unia Europejska nie kontroluje kryzysu migracyjnego niemal od samego początku. Już kolejne państwo - Chorwacja - jest nim objęte.

Chorwacji wystarczyły dwa dni na zmianę polityki wobec imigrantów. Jeszcze niedawno Zagrzeb deklarował otwarcie na uchodźców, ale po przybyciu od środy ponad 14 tysięcy imigrantów, Chorwacja chce zatrzymać kolejnych, próbujących dostać się z południa. Dziś granica z Serbią została zamknięta, wstrzymano też przyjmowanie i rejestrowanie nowych imigrantów.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Komisarz Unii Europejskiej do spraw rozszerzenia Johannes Hahn oświadczył w Macedonii, że kraje leżące na drodze imigrantów nie zostaną pozostawione same sobie. Niemieccy politycy zwiększają tymczasem presję na kraje środkowoeuropejskie, które nie chcą przyjmować uchodźców. Według Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji, od początku roku przybyło do krajów Unii Europejskiej 473 887 imigrantów i uchodźców.

W programie była mowa o tajemniczej operacji Rosji w Syrii - o tym opowiadał Mariusz Borkowski (wieloletni korespondent polskich mediów w krajach arabskich).

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście audycji: Tomasz Jędruchów (korespondent IAR, przebywa obecnie przy granicy Węgier), Marcin Żyła ("Tygodnik Powszechny"), Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia w Berlinie), Mariusz Borkowski (wieloletni korespondent polskich mediów w krajach arabskich)

Data emisji: 18.09.2015

Godzina emisji: 18.13

agkm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejny kraj zamyka drogę imigrantom. "Mamy serce, ale głowę też mamy"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 16:44
Chorwacja nie może przyjąć i nie będzie przyjmować już ciężaru imigrantów, rejestrować ich ani umieszczać w obozach - zapowiedział chorwacki premier Zoran Milanović. Według MSW do Chorwacji przybyło ponad 14 tys. imigrantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja nie przyjmie więcej imigrantów. Węgry budują kolejny mur

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 21:57
Chorwacja zamknęła 7 z 8 przejść granicznych z Serbią i wstrzymała ruch pojazdów na trasach do tych przejść. Ogłosiła w piątek, że nie może już przyjąć i rejestrować przybyszów, których jest ponad 14 tysięcy. Węgry zaczęły budowę muru na granicy z Chorwacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilka tysięcy imigrantów podąża w kierunku Grecji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 18:59
Kilka tysięcy imigrantów koczujących w kilku obozach pod tureckim miastem Edirne przy granicy z Grecją i Bułgarią wznowiło w piątek marsz ku pobliskiej granicy z Grecją. Zostali powstrzymani przez policję 14 km od przejścia granicznego Pazarkule.
rozwiń zwiń