X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór USA i Chin o wyspy, których niedawno nie było

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 19:40
Sztuczne wyspy na Morzu Południowochińskim to wyraz chińskiej ekspansji w tym rejonie świata – o tym mówił w Jedynce Paweł Behrendt z Centrum Studiów Polska-Azja.
Audio
  • Amerykańsko-chiński spór o terytoria (Więcej świata/Jedynka)
Rakietowy niszczyciel USS Lassen podczas ćwiczeń Foal Eagle w marcu 2015 na wodach na wschód od Półwyspu Koreańskiego
Rakietowy niszczyciel USS Lassen podczas ćwiczeń Foal Eagle w marcu 2015 na wodach na wschód od Półwyspu Koreańskiego Foto: PAP/EPA/MC1 MARTIN WRIGHT / US NAVY

USA wysłały niszczyciel rakietowy USS "Lassen" w pobliże sztucznej wyspy, wybudowanej przez Chiny na spornym obszarze Morza Południowochińskiego. Była to pierwsza z zapowiadanych przez USA akcji, kwestionujących rozciąganie suwerenności Chin na sztuczne wyspy usypane przez Chińczyków nad rafami Subi i Mischief w archipelagu Spratly i otaczające je 12-milowe strefy morskie.

Spratly, położony na północ archipelag Wysp Paracelskich, to zbieranina małych wysepek, raf, atoli, o które rywalizują także Tajwan, Wietnam, Filipiny, Brunei, Malezja - tłumaczył Paweł Behrendt z Centrum Studiów Polska-Azja. Jak stwierdził, to nie Chińczycy wpadli na pomysł sypania wysp - inne państwa już wcześniej to robiły, jednak nie na taką skalę.

Jak zaznaczył ekspert, szczególnie niepokojące dla Wietnamu czy Filipin jest to, że na wyspach stworzonych przez Chiny powstają lotniska, na których mogą lądować właściwie wszystkie typy chińskich wojskowych samolotów. Oprócz  tego, dodał, trwa pogłębianie torów wodnych, budowa portów głębokowodnych, zdolnych do przyjmowania okrętów czy dużych statków.

Jak mówił gość Jedynki, akwen Morza Południowochińskiego jest strategicznie ważny dla Chin, bo tędy przewożona jest większość eksportu, którego wartość jest oceniania już na 5 bln dolarów rocznie. Ponadto, na archipelagach Spratly i Paracell według części naukowców znajdują się olbrzymie złoża gazu i ropy, drugie co do wielkości po tych w Zatoce Perskiej.

W sporze o akwen uczestniczą Wietnam, Filipiny, z poparciem USA i ostatnio Japonii. Ekspert zaznaczył jednak, że siła oddziaływania gospodarki Chin jest bardzo duża. Jak dodał, część analityków twierdzi, że oferta chińska będzie w pewnym momencie bardziej atrakcyjna od tego, co będą mogły zaoferować USA. Dodał też, że Korea Płd., Chiny, Japonia, prowadzą negocjacje w sprawie powołania strefy wolnego handlu.

Jaki może być finał tego sporu? Więcej w nagraniu programu. W audycji pojawiły się i inne tematy. Michał Strzałkowski opowiadał o ćwiczeniach NATO na południu Europy. Korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii Ewa Wysocka mówiła o kampanii wyborczej w Hiszpanii. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście audycji: Paweł Behrendt z Centrum Studiów Polska-Azja (autor książki "Chińczycy grają w go"), Michał Strzałkowski (Polskie Radio), Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie

Godzina emisji: 18.13

Źr. Google Maps Źr. Google Maps
agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Made in China. Kulturalna ekspansja Państwa Środka

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 17:41
W samo południe w audycji "Przestrzenie kultury" porozmawiamy o roli kultury w polityce Chińskiej Republiki Ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poważne spięcie na linii USA-Chiny. "Będziemy odpowiadać na tego typu prowokacje"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 09:35
Amerykański niszczyciel rakietowy USS Lassen przepłynął we wtorek w odległości ok. 12 mil morskich od sztucznych wysp zbudowanych przez Chiny na Morzu Południowochińskim.
rozwiń zwiń