Jaka będzie polityka zagraniczna nowego rządu?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 19:17
- Polska nie ma własnego pomysłu na politykę zagraniczną, zrezygnowała z prowadzenia suwerennej polityki na rzecz "płynięcia z głównym nurtem" - powiedział w radiowej Jedynce ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Audio
  • Jarosław Guzy i dr Łukasz Jasina o polityce zagranicznej przyszłego rządu (Więcej świata/Jedynka)
Jakie wyzwania stoją przed nową dyplomacją naszego kraju?
Jakie wyzwania stoją przed nową dyplomacją naszego kraju?Foto: freeimages.com

W ocenie dr. Łukasza Jasiny z "Kultury Liberalnej" rząd PiS ma szansę prowadzić rozsądną politykę wschodnią. Przypomniał, że prezydent Andrzej Duda podjął już próbę odbudowy relacji z Rumunią. - Może pojawią się nowe pomysły na stosunki z Ukrainą, na nowe otwarcie w relacjach z Białorusią - wskazał. Jakie wyzwania stoją przed nową dyplomacją naszego kraju? Wysłuchaj całej dyskusji.

Parlament Katalonii przyjął w poniedziałek rezolucję w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnego państwa katalońskiego i odłączenia się od Hiszpanii. Ma ona zainicjować 18-miesięczny proces przygotowujący region do odłączenia się od reszty kraju. W audycji połączyliśmy się z Barceloną, gdzie przebywa korespondentka Polskiego Radia Ewa Wysocka.

Mieszkańcy Burundi, kraju leżącego w Afryce Wschodniej, masowo uciekają ze swoich domów po tym, jak prezydent kraju Pierre Nkurunziza ogłosił rządowy plan zwalczania wrogów państwa. Sytuacja w stolicy - Bużumburze - pogarsza się z dnia na dzień. Pojawiają się głosy, że retoryka prezydenta i rządu przypomina tę używaną w Rwandzie przed ludobójstwem w 1994 roku. Więcej w materiale przygotowanym przez Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych), dr Łukasz Jasina ("Kultura Liberalna")

Data emisji: 10.11.2015 

Godzina emisji: 18.15

kk/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Regionalny parlament Katalonii przyjął rezolucję w sprawie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:37
Parlament Katalonii przyjął w poniedziałek rezolucję w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnego państwa katalońskiego i odłączenia się od Hiszpanii.
rozwiń zwiń