Dziemidowicz: Państwo Islamskie to fatalne zauroczenie ideologią

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 19:39
- To zauroczenie wynika z rozczarowania młodych ludzi tym, co ich otacza – brakiem perspektyw, normalności, stałego odniesienia w życiu , czyli tego, czego nie oferuje cywilizacja Zachodu – mówi Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador w krajach arabskich.
Audio
  • Dlaczego Państwo Islamskie jest tak atrakcyjne dla młodych ludzi i jak je zwalczać? (Jedynka/Więcej świata)
W odpowiedzi na zamachy w Paryżu wielu muzułmanów demonstruje swój sprzeciw wobec IS
W odpowiedzi na zamachy w Paryżu wielu muzułmanów demonstruje swój sprzeciw wobec ISFoto: PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI

- Radykalizm IS jest dla wielu atrakcyjny, bo oferuje czarno-białą interpretację świata i zachęca do przyłączenia się do jasnej, choć naprawdę - ciemnej strony mocy - tłumaczy gość Jedynki.

Czytaj i słuchaj także >>
obama 1200.jpg
Atak na Paryż katalizatorem istotnych zmian w światowej geopolityce?

Grzegorz Dziemidowicz uważa, że Państwo Islamskie można stosunkowo łatwo pokonać militarnie, bo wcale nie jest takie silne. - Wprawdzie bardzo sprawnie działa, świetnie sobie radzi z nowoczesnymi środkami przekazu, jednak militarnie łatwo i szybko je będzie można pokonać, jeśli uda się zbudować odpowiednią koalicję – sądzi gość Jedynki.

Dziemidowicz jest przekonany, że dla zniszczenia IS niezbędne będzie wprowadzenie do walki wojsk lądowych, a powinny to zrobić przede wszystkim kraje sąsiadujące z Syrią i Irakiem.

- Francuzi w odwecie za zamachy w Paryżu zastosowali zasadę oko za oko, ząb za ząb, ale jeśli w akcji uczestniczy 10 samolotów, to te efekty mogą rozciągać się na lata – dodaje były ambasador.

Dziemidowicz przyznaje jednak, że największym problemem jest Państwo Islamskie istniejące w głowach jego zwolenników. – To jest wielka sprawa, żeby dotrzeć do młodych ludzi zauroczonych czarno-białą koncepcją w wydaniu IS. To praca na lata – uważa gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Grzegorz Dziemidowicz (były ambasador w krajach arabskich)

Data emisji: 16.11.2015

Godzina emisji:
18.16

iz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamachy w Paryżu. "Grozi nam wzrost nastrojów nacjonalistycznych"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 02:13
- Nie ma w tej chwili miejsca w Paryżu, gdzie przetrzymywani byliby zakładnicy, w tym sensie możemy powiedzieć, że najgorsze za nami. Ale skutki tego, co dzieje się na naszych oczach, pozostaną na długo - podkreśla Grzegorz Ślubowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

François Hollande w przemówieniu do Kongresu: wojna i odwet

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 18:24
W przemówieniu przed francuskim Kongresem prezydent François Hollande mówił o wojnie, jaką Państwo Islamskie wypowiedziało nie tylko Francji, lecz całemu zachodniemu światu.
rozwiń zwiń