X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rosja staje się partnerem Zachodu w walce z IS"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 20:10
Siedem godzin trwała obława w Saint Denis, gdzie zneutralizowano komando terrorystów. Policyjna akcja ścigania zamachowców objęła całą Francję i obejmuje kolejne kraje.
Audio
  • Michał Baranowski o sytuacji geopolitycznej po zamachach w Paryżu i Marek Brzeziński o atmosferze w Paryżu (Jedynka/Więcej świata)
Francuski policjant podczas obławy w Saint Denis
Francuski policjant podczas obławy w Saint DenisFoto: EPA/ETIENNE LAURENT

Jak paryskie zamachy zmieniają sytuację geopolityczną w Europie i na świecie? Michał Baranowski z German Marshall Fund wskazuje, że zaszła trudna dla Polski zmiana.

Francja uruchomiła artykuł 42.7 Traktatu Lizbońskiego. Stanowi on, że w przypadku, gdy jakiekolwiek państwo członkowskie UE stanie się ofiarą napaści zbrojnej, pozostałe kraje mają wobec niego obowiązek udzielenia pomocy i wsparcia przy zastosowaniu wszelkich dostępnych im środków.

- To pokazuje, że Francja chce podkreślić rolę UE w kryzysie - mówi Michał Baranowski, zwracając uwagę, że artykuł ten został użyty po raz pierwszy. Jak wyjaśnił, po deklaracjach solidarności, Francja w rozmowach bilateralnych ustali jakiej konkretnie pomocy i od kogo oczekuje. 

Gość Jedynki zwrócił uwagę, że większość polityków stara się rozdzielić kwestię terroryzmu od uchodźców i tworzy się wielka koalicja przeciwko Państwu Islamskiemu. Jej częścią jest też Rosja, która w wyniku zamachu straciła samolot pasażerski nad Synajem i zaczęła naprawdę atakować islamistów w Syrii, a nie opozycję prezydenta Asada. - Rosja przesunęła się z pozycje adwersarza na partnera - powiedział Baranowski. 

Podkreślił, że to dla Polski trudna zmiana, zwłaszcza w obliczu zbliżającego się, kluczowego dla naszego bezpieczeństwa, szczytu NATO w Warszawie. Założenie było, że trzeba wzmocnić wschodnią flankę, gdyż tam jest niebezpieczna Rosja, ale zmieniła się narracja. Moskwa zbliża się do Zachodu i oferuje swoją pomoc w walce z IS, a nacisk jest na problemy na południu, nie wschodzie. 

Bieżącą sytuację w Paryżu przedstawił korespondent Polskiego Radia Marek Brzeziński. Opisał też Saint Denis, gdzie zatrzymano kolejnych terrorystów. - To jedna z najtrudniejszych społecznie dzielnic Paryża - stwierdził Brzeziński i dodał, że biali są tam w mniejszości.

Na koniec audycji w materiale Krzysztofa Renika poruszono temat polskiej pomocy dla Birmy. 

Zapraszamy do wysłuchania pełnej analizy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Michał Baranowski (German Marshall Fund), Marek Brzeziński (korespondent Polskiego Radia)

Data emisji: 18.11.2015 

Godzina emisji: 18.15

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak