Rosja odbudowuje relacje z Zachodem? "Łatwiej powiedzieć niż zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 19:20
- Nie wiadomo, po której stronie barykady znalazła się Rosja - mówił w radiowej Jedynce dr Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Audio
  • Sławomir Dębski o relacjach na linii Rosja - Zachód (Więcej świata)
Francois Hollande (z lewej) podczas spotkania z Władimirem Putinem
Francois Hollande (z lewej) podczas spotkania z Władimirem PutinemFoto: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV / POOL

Prezydent Francji Francois Hollande opowiedział się w czwartek (26.11) w Moskwie za budową "wielkiej koalicji" przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). Złożył taką deklarację przed rozmową z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem na Kremlu. Czy to stwarza szansę na ocieplenie stosunków między Rosją a Zachodem?

Sławomir Dębski tłumaczył, że Rosji będzie ciężko odbudować relacje z Zachodem. Jak mówił, były już podejmowane takie próby, ale kończyły się niepowodzeniem i podobnie może być teraz.

- Wiarygodność Władimira Putina w ciągu ostatniego roku gwałtownie spadła, więc gotowość do zaufania jest ograniczona - podkreślił. - Poza tym Syria jest miejscem, w którym trudno znaleźć dobre rozwiązanie i dodanie tam jeszcze jednego aktora - Rosji, z dość specyficznymi własnymi interesami, wcale nie ułatwia znalezienia tego rozwiązania - dodał gość audycji "Więcej świata".

Dr Dębski zaznaczył przy tym, że tak naprawdę nie wiadomo, po której stronie barykady znalazła się Rosja, a tych barykad jest dużo więcej niż jedna i cały czas zmieniają się ich strony.

W programie rozmawiano także o wizycie papieża Franciszka w Afryce, a także o roli i znaczeniu Chin dla Polski i Europy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Goście: dr Sławomir Dębski (dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia) i Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 18.16

mr/pg

Czytaj także

"Sueddeutsche Zeitung": ostrożnie z powrotem Rosji do grupy G8

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 09:18
Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ("SZ") ostrzega przed ponownym przyjęciem Rosji do grona najbardziej wpływowych krajów Zachodu G8 w zamian za współpracę w Syrii ze względu na brak dowodów na gotowość Moskwy do kooperacji i do wycofania się z Ukrainy.
rozwiń zwiń