X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspertka: zamachów w Brukseli zapewne można było uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:30
Elżbieta Kuźma z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli tłumaczyła w magazynie 'Więcej świata", że belgijskie służby mają na swoim koncie wiele zaniedbań.
Audio
  • Zamachy w Brukseli. Jakie słabe punty obnażyła tragedia w stolicy Belgii? (Więcej świata/Jedynka)
Gruzy w hali odlotów lotniska pod Brukselą
Gruzy w hali odlotów lotniska pod BrukseląFoto: PAP/EPA/FREDERIC SIERAKOWSKI

Po zamachach w Brukseli polski MSZ ostrzega przed wyjazdami do Belgii. W wydanym komunikacie przypomina, że Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń podniosło wczoraj ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całego kraju do najwyższego, czwartego poziomu. Lotnisko oraz drogi dojazdowe do portu lotniczego w Brukseli pozostaną zamknięte co najmniej do czwartku. Część linii lotniczych przeniosła swoje wyloty na lotniska w Charleroi i Ostendzie.

Zidentyfikowano dwóch zamachowców. Jeden z braci przeprowadził zamach samobójczy na lotniku, drugi w metrze na stacji Maalbeck, niedaleko instytucji. UE. Na wolności jest zidentyfikowany już trzeci sprawca - przypuszcza się, że porzucił niezdetonowany ładunek na lotnisku i zbiegł. Tożsamość czwartego zamachowca jest nieznana.  Według najnowszego bilansu w atakach zginęło 31 osób,  270 jest rannych - te liczby mogą się zmienić.

Elżbieta Kuźma z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli powiedziała, że to co się stało, jest wynikiem niewydolności  służb, tak tych walczących z terroryzmem, jak i policji. Jak dodała, panuje opinia, iż można było uniknąć tych ataków, i to zarówno w Brukseli, jak w Paryżu. Zaznaczyła, że osoby, które brały udział w zamachach w Paryżu i w Brukseli były notowane, czy to z racji działań terrorystycznych, czy wyjazdów do Syrii, czy innych przestępstw. Elżbieta Kuźma przypomniała też, że przed zamachami w Paryżu belgijskie władze posiadały listę  80 osób podejrzanych o kontakty z tzw. Państwem Islamskim.

Niedbałość, niewydolność, niewystarczające środki finansowe – to według gościa Jedynki przyczyny słabej pracy służb. Mieszkanka Brukseli zaznaczyła, że z Belgii, jak się szacuje, około 700 Belgów wyjechało do Syrii, a struktura, która zajmuje się walką z terroryzmem liczy około 600 osób. Na to nakłada się, jak mówiła, konflikt flamandzko-waloński, skomplikowana organizacja państwa, składającego się z różnych regionów.

Wśród innych przyczyn zamachów wymienia się: przymykanie oka na działalność radykalnych imamów, tworzenie gett, brak rozwiązań dla młodych ludzi, którzy mogą wpaść w pułapkę dżihadyzmu, bagatelizowano też problemy dzielnicy Mollenbeck - bezrobocie i frustracja młodych.

Dr Łukasz Kister, specjalista ds. bezpieczeństwa, były oficer służb specjalnych, ocenił z kolei, że nie można winy za to, iż doszło do zamachu, zrzucać w całości na służby. Według niego to politycy odpowiadają za obecny kryzys w społeczeństwie. Stwierdził, że od służb nie można wymagać tego, by zabezpieczyły lotnisko w taki sposób, aby nikt nie mógł dokonać tam samobójczego zamachu.

Kister zauważył też, że ci którzy dokonali samobójczych zamachów w Brukseli, nie byli mózgami operacji. Jego zdaniem była ona dość dobrze przygotowana, ale odpowiada za nią ktoś inny.

 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Żakowski

Goście:  Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, dr Łukasz Kister, specjalista ds. bezpieczeństwa, były oficer służb specjalnych, Elżbieta Kuźma, specjalistka ds. migracji (Wolny Uniwersytet w Brukseli)

Data emisji: 23.03.2016

Godzina emisji: 18.11

agkm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef KE krytykuje Europę po tragedii w Brukseli. "Obserwujemy pewną niedbałość"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 17:33
Szef Komisji Europejskiej skrytykował państwa członkowskie za opieszałość w przyjmowaniu propozycji Brukseli w zakresie bezpieczeństwa. - Gdyby unijne stolice stosowały się do zaleceń Komisji, to być może nie doszłoby do ostatnich zamachów - stwierdził Jean-Claude Juncker podczas konferencji prasowej z premierem Francji Manuelem Vallsem.
rozwiń zwiń