Zamachy w Brukseli. Czy Rosja zyskuje na destabilizacji sytuacji w UE?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 18:14
- Czym Europa słabsza, bardziej przestraszona i podzielona, tym łatwiej stronie rosyjskiej narzucać swoją narrację - uważa Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Jak w obliczu zagrożenia terroryzmem zmienia się pozycja Rosji w Europie (Więcej świata/Jedynka)
Władimir Putin powoli wraca na światowe salony
Władimir Putin powoli wraca na światowe salonyFoto: EPA/ALEXANDER NEMENOV

Według gościa Jedynki, Władimir Putin wiele zyskał po zamachach z 11 września w USA, ponieważ szybko zareagował i pokazał, że jest w stanie być sojusznikiem Zachodu.

- Dziś poziom nieufności jest większy - zaznaczył. Adam Eberhardt dodał, że Rosja w ostatnich latach "grała głównie na generowaniu strachu". Ekspert uważa jednak, że pewne stałe mechanizmy się powtarzają.

Wyjaśnił, że po ostatnich aktach terroru rosyjska dyplomacja powtarza, że największym zagrożeniem jest terroryzm, więc powinniśmy poszukać porozumienia i skończyć konfrontację.

Rosja używa argumentu wspólnego doprowadzenia do zakończenia wojny w Syrii, ale w ocenie szefa OSW, wcale nie jest zainteresowana zakończeniem tego konfliktu. W jego ocenie, dla Rosji korzystna jest dalsza destabilizacja UE przez sytuację w Syrii.

Gość Jedynki uważa, że Rosja często sama generuje problem, po czym zwraca się do Zachodu z propozycją wspólnego jego rozwiązania. Eberhardt zwrócił uwagę, że Władimirowi Putinowi udało się przezwyciężyć izolację, ale nieufność wobec Rosji pozostała.

W "Więcej świata" także:

  • o problemach przesiedleńców ze wschodu Ukrainy mówił korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski,
  • o tym, czy wizyta szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Mińsku jest oznaką odwilży w stosunkach polsko-białoruskich mówiła Urszula Doroszewska z Kancelarii Prezydenta RP

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich), Urszula Doroszewska (Kancelaria Prezydenta), Piotr Pogorzelski (Polskie Radio)

Data emisji: 24.03.2016

Godzina emisji: 18.12

bk/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezduszne słowa Rosji po zamachach w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 19:00
– Głosów w stylu "a nie mówiłem?" było więcej, ale w wypadku Rosji brzmi to bardziej okrutnie – ocenił reakcję Kremla po brukselskiej tragedii Łukasz Jasina z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń