Dyrektor OSW: społeczeństwo Ukrainy domaga się reform, biurokracja je hamuje

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 19:45
- Społeczeństwo ukraińskie to największa wartość w obecnej sytuacji. To Ukraińcy domagają się reform, walki z korupcją, wywierają presję na rządzących ws. reformy sądownictwa – mówił szef OSW Adam Eberhardt. Dodał, że aparat biurokratyczny niestety jest pasywny i hamuje te tendencje.
Audio
  • Dyrektor OSW Adam Eberhardt o sytuacji na Ukrainie i prof. Dominik Gajewski o zmaganiach z unikaniem podatków i rajami podatkowymi (Jedynka/Więcej świata)
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział dymisję
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział dymisjęFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Ukraina potrzebuje wielu lat reform, a tymczasem celem obecnej koalicji jest przetrwanie, unikanie wyborów parlamentarnych – ocenił gość radiowej Jedynki, komentując zmiany w ukraińskim rządzie.

Dotychczasowy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował w niedzielę o swojej dymisji. Jego partia Front Ludowy ma zostać w koalicji i poprzeć nowego szefa rządu. Zostać ma nim Wołodymyr Hrojsman. Eksperci obawiają się jednak, że zmiana na czele rady ministrów nie uleczy kryzysu politycznego na Ukrainie.

Dlaczego Arsenij Jaceniuk musiał odejść? -Używając języka polskiej politologii lat 90. – trochę służył jako zderzak – mówił Adam Eberhardti, zaznaczając, że obecnie poparcie dla odchodzącego premiera sięga 1 procenta.  - Wziął na siebie złość Ukraińców, związaną z głęboką pauperyzacją społeczną, ale i z brakiem realizacji obietnic głębokich reform, które by odmieniły Ukrainę – ocenił dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Kilka rzeczy mu się udało – ograniczył m.in. zależność Ukrainy od rosyjskiego gazu. Ukraina jest praktycznie niezależna od gazu Rosji – przyznał gość Jedynki. Tłumaczył, że teraz gaz kupowany jest na zasadach rynkowych, na rynku spotowym. - Pewna stabilizacja makrofinansowa również zapisuje mu się na plus. Ale są i rozgrzebane reformy, rosnący znów w siłę oligarchowie, głębokie pogorszenie się poziomu życia, korupcja, na którą Ukraińcy wskazują jako największe zagrożenie i patologię – powiedział.

Adam Eberhard zaznaczył że korupcja wciąż szaleje, wymiar sprawiedliwości jest tak patologiczny jak był, reforma ministerstwa spraw wewnętrznych ugrzęzła w miejscu, podobnie jest z kwestią samorządów.

Co hamuje reformy? Według gościa Jedynki to rezultat mentalności elity politycznej, bo Rewolucja Godności wymieniła ją tylko częściowo. Dodał, że w Radzie Najwyższej jest grupa kilkudziesięciu deputowanych, którzy są radykalnymi reformatorami. Jednak duży pakiet mają siły oligarchiczne – mówił Adam Eberhardt. Stwierdził, że wielu łączy politykę z działalnością gospodarczą.

Jak ocenił, oligarchowie mają wciąż znaczny wpływ na sytuację, mniejszy niż za Janukowycza, ale na tyle duży, by sabotować reformy. Nawet jeśli nie mają większości w parlamencie, to mają kontrolę nad mediami – ocenił Adam Eberhardt.

Co będzie dalej?

Gość Jedynki jest zdania, że obecny rząd będzie kontynuacją gabinetu Arsenija Jaceniuka, będzie jednak bardziej podporządkowany prezydentowi. Będzie miał mniejsze poparcie parlamentarne.

- Zmiana władzy nie usuwa systemowych słabości Ukrainy. Jednak każde nowe rozdanie jest nową nadzieją – zaznaczył Adam Eberhardt. Jak zauważył, być może Hrojsman okaże się osobą dynamiczną, sprawdził się jako burmistrz Winnicy. Jest osobą lojalną wobec prezydenta – stąd można mówić, że powstał gabinet prezydencki – dodał szef OSW.

W opinii Adama Eberhardta raczej nie będzie tzw. trzeciego Majdanu, bo Ukraińcy choć rozczarowani, wiedzą, że żadne rozwiązania siłowe "nie przyniosą cudów". W sytuacji załamania gospodarki każdy jest skoncentrowany na indywidualnej strategii przetrwania – mówił analityk. Dodał, że nie oznacza to, iż frustracja nie rośnie.

Ukraina potrzebuje wielu lat reform, a celem obecnej koalicji jest przetrwanie, unikanie wyborów parlamentarnych – podsumował Eberhardt.

Z kolei o przepisach wobec rajów podatkowych i planowanych zmianach w Unii Europejskiej opowiadał w Jedynce opowiadał prof. Dominik Gajewski (Szkoła Główna Handlowa)

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Goście: Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, prof. Dominik Gajewski, Szkoła Główna Handlowa

Godzina emisji: 18.12

agkm

Czytaj także

Dymisja premiera Ukrainy. Media: trudne zadanie przed nowym rządem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 11:02
Według ukraińskiej prasy, nad Dnieprem ustalany jest skład nowego gabinetu ministrów. w niedzielę premier Jaceniuk ogłosił swoją dymisję, ale jego partia pozostaje w rządowej koalicji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska za zniesieniem wiz dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 12:00
Jeszcze w tym miesiącu Komisja Europejska przedstawi propozycję zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy podróżujących do Unii - informuje agencja Reuters.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rząd na Ukrainie już zaplanowany. ”Będzie reformatorski”

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 16:51
Kandydat na nowego premiera Ukrainy, przewodniczący parlamentu Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że ma już kandydatów do tek ministerialnych w swoim rządzie.
rozwiń zwiń