Nowy rząd na Ukrainie. Jest porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 20:10
Coraz bliżej nowego rządu na Ukrainie. Dwie główne partie tworzące koalicję uzgodniły kandydaturę nowego premiera i niemal cały skład gabinetu ministrów. Szefem rządu, zgodnie z oczekiwaniami, zostanie Wołodymyr Hrojsman.
Audio
  • Nowy rząd w Kijowie w końcu wybrany (Jedynka/Więcej świata)
Wołodymyr Hrojsman
Wołodymyr HrojsmanFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Kandydatura Hrojsmana została poparta większością głosów podczas wspólnego posiedzenia frakcji Bloku Poroszenki i Frontu Ludowego ustępującego premiera Jaceniuka. To te dwie partie tworzą koalicję mającą być politycznym oparciem dla nowego rządu. Koalicja poparła też nowy skład gabinetu ministrów. Z jednym wyjątkiem - wciąż nie wyznaczono nazwiska ministra zdrowia.

- Negocjacje rozbijały się o polityczne targi - powiedział ukraiński korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko. Dotyczyły one newralgicznych stanowisk, gdzie biznes miesza się z polityką - w ministerstwie energetyki, przemysłu i zdrowia. 

Hrojsman już wcześniej podkreślał, że priorytetem nowej ekipy będzie przeciwdziałanie dotychczasowym patologiom: korupcji, przemytowi i unikaniu podatków. 

Czytaj więcej

hro.jpg
Problemy na Ukrainie. "Kandydat na premiera odmawia”

Rozmowy o utworzeniu nowego ukraińskiego rządu ruszyły w niedzielę, gdy obecny premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że poda się do dymisji. Krytykowany za opieszałość w reformach i przymykanie oczu na korupcję polityk oświadczył wówczas, że jego partia Front Ludowy pozostanie w sojuszu politycznym z prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki.

Czy nowy premier, wywodzący się z Bloku Poroszenki, będzie marionetką prezydenta? Kto zachowa stanowisko w rządzie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o kulisach tworzenia nowego rządu w Kijowie.

W audycji poruszono też temat rezolucji PE ws. Polski i działań Państwa Islamskiego na Kaukazie. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: Piotr Wawrzyk (Instytut Europeistyki UW), Paweł Buszko (korespondent Polskiego Radia), Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 13.04.2016

Godzina emisji: 18.12

fc/gs


Czytaj także

Dwa lata po rewolucji. "Ukraińcy nabierają zaufania do siebie"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 19:10
- Ukraińcy rozumieją, że samodzielna budowa państwa jest dla nich warunkiem przyszłości - mówił w audycji "Więcej świata" Paweł Zalewski z Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.
rozwiń zwiń