Jaki będzie wybór Brytanii? Premier Cameron zaczął ofensywę przeciw Brexitowi

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 19:30
W Wielkiej Brytanii zakończyły się wybory lokalne, a największą sensację wzbudził nowy burmistrz Londynu - muzułmanin. Teraz przed Brytyjczykami ważny test - wkrótce głosowanie w sprawie opuszczenia UE.
Audio
  • Wielka Brytania przed referendum ws. opuszczenia UE, obawy przed Alternatywą dla Niemiec, kłopoty finansowe Grecji (Więcej świata/Jedynka)
Jaki będzie wybór Brytanii? Premier Cameron zaczął ofensywę przeciw Brexitowi
Foto: Pixabay

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ostrzegł, że Brexit, czyli wystąpienie Brytanii z UE, to zagrożenie wojną dla kontynentu. Dzień po wyborach lokalnych Cameron przeszedł do ostrzejszej kampanii przed referendum w sprawie opuszczenia UE, które odbędzie się 23 czerwca. Cameron przypomniał, że to Unia wyeliminowała groźbę konfliktów między zwaśnionymi dawniej Europejczykami. A teraz przed Europą stoją nowe wyzwania - tu wskazał na Bałkany, a ostatnio na rosyjską agresję w Gruzji i na Ukrainie. - Izolacjonizm nigdy nie służył dobrze naszemu krajowi. Ilekroć odwracamy się plecami do Europy, wcześniej, czy później przychodzi nam tego żałować. Zawsze musimy wracać i zawsze o wiele wyższym kosztem - mówił.

Gość Jedynki, dziennikarz John Beauchamp, ocenił, że po wyborach lokalnych Cameron zmienił taktykę. Do tej pory mówił o tym, że pozostanie w UE będzie korzystne dla gospodarki, ekonomii Wielkiej Brytani. Teraz przystąpił do ofensywy - chce dotrzeć do serc Brytyjczyków, też w kontekście II wojny światowej.

Wiele nadziei pokładanych w nowym burmistrzu

Po wyborach lokalnych najwięcej uwagi media poświęciły wygranej Sadiqa Khana - z Partii Pracy, syna pakistańskiego kierowcy i krawcowej, teraz burmistrza Londyn, muzułmanina. Dostał rekordową liczbę głosów - 1 mln 300 tysięcy. John Beauchamp mówił, że religia w takich wyborach na Wyspach nie odgrywa dużej roli, ale raczej ważny jest osobisty sukces syna imigrantow, to że jest to "self-made man" i że to mały "American dream" w Londynie.

John Beauchamp zauważył, że na ceremonii zaprzysiężenia Khana nie było lidera labourzystów – Jeremy’ego Corbyna. To symbolizuje spór i różnicę poglądów między tymi politykami.

W programie była też mowa m.in. o negocjacjach Grecji z ministrami finansów strefy euro w Brukseli. Korespondent Polskiego Radia w Berlinie opowiadał o perspektywach i programie partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Goście: John Beauchamp (dziennikarz), Wojciech Szymański (korespodent Polskiego Radia w Berlinie), Grzegorz Dziemidowicz (były dyplomata, wykładowca Collegium Civitas)

Data emisji: 9.05.2016

Godzina emisji: 18:12

agkm/tj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż: referendum w sprawie Brexitu uruchomi efekt domina w UE

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 11:12
Blisko połowa wyborców w ośmiu dużych państwach UE chce zagłosować w sprawie dalszego członkostwa swego kraju we Wspólnocie, tak jak 23 czerwca we własnym plebiscycie zrobią to Brytyjczycy - wynika z opublikowanego sondażu Ipsos/MORI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie zmiany zwiastuje zwycięstwo Sadiq Khana?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 19:14
- On wygrał bo postawił na swoje pochodzenie i to, że musiał do wszystkiego dojść sam - mówił w Dwójce o nowym burmistrzu Londynu dr Krzysztof Winkler z grupy Britannia.
rozwiń zwiń