X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak odpowiedzieć na agresję Rosji? Debata w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 19:45
Rosja wzmaga zbrojenia, przeprowadza setki manewrów, anektowała część terytorium obcego państwa. Szczyt NATO jest odpowiedzą na rosnącą groźbę ze strony neoimperialnej polityki Kremla. Czy Sojusz przyjął właściwą strategię i co należy robić dalej, po szczycie w Warszawie - o tym dyskutowali eksperci podczas VI Debaty Międzynarodowej Polskiego Radia.
Audio
  • VI Debata Międzynarodowa Polskiego Radia pt. ”Bezpieczeństwo Polski – czy jeszcze grozi nam wojna?” (część I)
  • VI Debata Międzynarodowa Polskiego Radia pt. ”Bezpieczeństwo Polski – czy jeszcze grozi nam wojna?” (część II)
Obwód kaliningradzki, Rosja. Ćwiczenia Floty Bałtyckiej w styczniu 2015 roku z wykorzystaniem systemów antyrakietowych S-300
Obwód kaliningradzki, Rosja. Ćwiczenia Floty Bałtyckiej w styczniu 2015 roku z wykorzystaniem systemów antyrakietowych S-300Foto: Vitaly Nevar/PAP/ITAR-TASS

W Studiu im. Władysława Szpilmana odbyła się VI Debata Międzynarodowa Polskiego Radia pt. ”Bezpieczeństwo Polski – czy jeszcze grozi nam wojna?”. W dyskusji o bezpieczeństwie regionu wzięli udział: amerykański politolog Andrew Michta (U.S. Naval War College), prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, dr Olaf Osica z Centrum Analitycznego Polityka Insight i dr Jacek Bartosiak z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Rozmowę współprowadzili Igor Janke (Instytut Wolności) oraz Grzegorz Ślubowski (Polskie Radio).

- Jesteśmy świadkami rozpadu świata, jaki znaliśmy. Nie starcza nam jeszcze wyobraźni, żeby pomyśleć, jak może on wyglądać – tak zdiagnozował obecną sytuację Olaf Osica z Centrum Analitycznego Polityka Insight. Przypomniał o kryzysach, z którymi zmaga się Unia Europejska, o dyskusjach o wydatkach na zbrojenia i o roli Stanów Zjednoczonych i o zbliżających się wyborach w USA. Zaznaczył, że przyszłość nie musi wyglądać źle i niekoniecznie jesteśmy skazani na kolejne kryzysy. Po każdym kryzysie jest szansa, że stan rzeczy się polepszy – dodał.

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski mówił, że choć każdy z kolejnych szczytów NATO jest definiowany jako przełomowy – to w tym przypadku, jego zdaniem, tak rzeczywiście jest. Jak wyjaśniał, wszystko wskazuje na to, że NATO wkroczy wojskowo na teren nowych państw członkowskich – to odpowiedź na dynamizm zmian i zagrożeń. Ekspert opisywał, że miała miejsca ewolucja polityczna Rosji, od lat przeznacza ona duże nakłady na cele wojskowe. – Od 2007 roku zbroi się intensywnie, od 2011 roku potroiła wydatki na wojska lądowe, od lutego 2013 roku prowadziła tysiące manewrów - wyliczał. Zaznaczył, że wśród ćwiczeń FR są tak wielkie jak Zapad-2013 czy Ładoga - dziesiątki tysięcy żołnierzy przerzucano na duże odległości, trenowano uderzenie jądrowe tzw. deeskalujące na jedną ze stolic naszego regionu.

NATO zlekceważyło sygnał ostrzegawczy, napaść na Gruzję, zaczęło reagować po aneksji Krymu Rosja użyła sił zbrojnych poza swoim terytorium i dokonała aneksji innego państwa – to złamanie zobowiązań międzynarodowych – mówił ekspert.


Fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio Fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Andrew Michta (U.S. Naval War College) powiedział, że bardzo groźne są działania Rosji w zakresie obrony powietrznej i środków A2/AD, ograniczających dostęp do obszaru operacyjnego. Zauważył, że Europa wydawała relatywnie niewiele na obronę, natomiast Rosjanie podwyższali co roku wydatki na zbrojenia. Obecnie, jak stwierdził, Rosjanie są w środku 10-letniego programu o szacowanej wartości 700 mld dol., a to bardzo duża kwota w porównaniu z tym, co ma miejsce w Europie.

Gość debaty wyjaśniał, że Rosjanie nasycają okręg kaliningradzki środkami obrony powietrznej, rakietami, pociskami. Podobnie robią na Krymie i we wschodniej części Morza Śródziemnego. W takich obszarach nie będzie można swobodnie operować wojskowo.

Ekspert zwrócił też uwagę na modernizację rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400, Pancyr S1, unowocześnienie środków elektronicznych, wprowadzanie nowych generacji samolotów.

W odpowiedzi, według analityka, Sojusz Północnoatlantycki powinien ćwiczyć zdolności bojowe, które pokazują stronie rosyjskiej, że w momencie gdyby doszło do próby agresji, NATO, posiada możliwości przebicia się, to znaczy Rosjanie nie zablokują dostępu do Bałtyku, Skandynawii i bardziej na północ - tłumaczył. Gość debaty stwierdził, że Rosjanie coraz bardziej inwestują w Arktykę, co jest niepokojące dla Norwegii, ale też dla krajów neutralnych, Szwecji i Finlandii.

Andrew Michta zauważył, że od 2011 roku ostatni program modernizacyjny Rosji zaczął nabierać rozpędu – widzimy przechylanie się balansu. To co Sojusz zdecydował się zrobić w Walii, to moim zdaniem początek odbudowania balansu w regionie. Najistotniejsze jest to, czy po szczycie w Warszawie Sojusz podejmie decyzje, co robimy dalej – mówił.

Sojusz nie przetrzymałby wojny?

Olaf Osica zaznaczył, że celem NATO jest niedopuszczenie do wybuchu wojny. - Gdyby coś się działo – Sojusz w obecnym kształcie, w wyniku dynamiki politycznej, przestałby istnieć. Dlatego trzeba robić wszystko co możliwe, by minimalizować ryzyko – stwierdził. Jak zaznaczył, obecnie sankcje wobec Rosji to też sygnał ostrzegawczy, żeby nie dopuścić do sytuacji, kiedy ona spróbuje zaryzykować agresję. Dodał, że nikt w NATO nie myśli o tym, że grozi nam duży konflikt z Rosją, a gdyby do niego doszło, nie jesteśmy przygotowani – zaznaczył ekspert.

Jacek Bartosiak z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego stwierdził, że Rosja jest w ofensywie geopolitycznej. Przez 25 lat sytuacja była dla nas dobra – jednak zaczynamy być w strefie napięcia – ocenił. Dodał, że wchodzimy w okres chaos, niepokoju, państwo polskie powinno przyjąć strategię, która przeprowadzi nas przez ten okres. Ekspert zastanawiał się, czy NATO jest wystarczająco silne.

Więcej na temat zagrożeń w regionie i sposobów odpowiedzi na nie, a także strategii NATO po warszawskim szczycie – w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Międzynarodowa Polskiego Radia

Prowadzili: Igor Janke, Grzegorz Ślubowski

Goście: Olaf Osica (Centrum Analityczne Polityka Insight), dr Jacek Bartosiak (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego), prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, Andrew Michta (U.S. Naval War College)

Data emisji: 7.07.2016

Godzina emisji: 18:09

agkm/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Ukrainy: drzwi do NATO muszą pozostać otwarte

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 21:48
Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman wyraził nadzieję, że rozpoczynający się w przyszłym tygodniu szczyt NATO w Warszawie przyjmie "jasną strategię" wobec Ukrainy i pozostawi drzwi do Sojuszu otwarte dla jego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Gruzja liczy na silne wsparcie Polski na szczycie NATO”

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 19:45
- Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie, mamy uzasadnioną nadzieję, że głos Gruzji zostanie lepiej usłyszany, bowiem będziemy mieć poparcie Polski – mówił gruziński politolog, Mamuka Areszidze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Kerry w Kijowie o NATO: przed Ukrainą wiele reform

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 21:09
Ukraina spodziewa się deklaracji, że drzwi do NATO są otwarte - tak oczekiwania Kijowa przed szczytem Sojuszu w Warszawie określił prezydent Petro Poroszenko. Warszawskie spotkanie było jednym z tematów rozmowy z sekretarzem stanu USA w czasie jego wizyty w Kijowie. Wieczorem John Kerry przyleciał do Warszawy.
rozwiń zwiń