Janusz Onyszkiewicz: NATO musi współdziałać z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 19:34
- Nie nazwałbym szczytu NATO przełomowym, gdyż zapowiedź tego, co ustalono miała miejsce wcześniej, ale na pewno był to bardzo ważny szczyt - mówi w audycji "Więcej świata" przewodniczący Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.
Audio
  • Janusz Onyszkiewicz: NATO musi współdziałać z Unią Europejską (Więcej świata/Jedynka)
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podczas uroczystości podpisania Wspólnej Deklaracji NATO-UE
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podczas uroczystości podpisania Wspólnej Deklaracji NATO-UEFoto: PAP/Jakub Kamiński

W Warszawie zakończył się dwudniowy szczyt NATO. W piątek (8.07) przywódcy państw NATO podjęli m.in. decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. W sobotę NATO potwierdziło m.in. wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności.

Czytaj więcej
flaga NATO_KOW_1200.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

Janusz Onyszkiewicz mówi, że szczyt NATO w Warszawie był ważny, bo "czym innym są zapowiedzi, a czym innym konkretne decyzje, które zapadły w stolicy Polski, których efektem będzie rzeczywiste pojawienie się sił zbrojnych rozmaitych krajów NATO-wskich w krajach bałtyckich".

Były minister obrony nie jest przekonany, czy Sojusz Północnoatlantycki jest przygotowany na stawienie czoła tzw. wojnie hybrydowej. - Istotne jest jednak to, że w tej chwili jest nie tylko świadomość, że takie zagrożenie istnieje, ale także, że przeciwdziałać mu można najlepiej przy ścisłym współdziałaniu z Unią Europejską - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Pytany o perspektywę ukraińskiego i gruzińskiego członkostwa w NATO, Janusz Onyszkiewicz mówi, że jest optymistą, jeżeli chodzi o to, jak będzie rozwijała się sytuacja zarówno na Ukrainie, jak i w Gruzji, ale nie jest aż takim optymistą, aby sądzić, że ten rozwój pójdzie tak daleko, żeby w ciągu najbliższych kilku lat można było sfinalizować sprawę członkostwa tych dwóch krajów w NATO.

- Istotne jest natomiast, by współpraca polityczna i wojskowa między Ukrainą, Gruzją i NATO nie tylko była umocowana w rozmaitych porozumieniach, ale także by rozwijała się w praktyce - mówi były minister obrony i dodaje, że "można na przykład próbować przekazać Rosji bardziej dobitny sygnał, że jakakolwiek próba zagarnięcia Ukrainy nie może się udać".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Krzysztof Renik, Michał Strzałkowski oraz ich rozmówcy podsumowują dwudniowy szczyt NATO w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzą: Krzysztof Renik, Michał Sztrzałkowski

Goście: Janusz Onyszkiewicz (przewodniczący Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, były minister obrony)

Data emisji: 09.07.2016

Godzina emisji: 18.11

kh/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone, okazaliśmy solidarność z Ukrainą"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 20:21
NATO w 2. dniu szczytu zdecydowało o dalszym wsparciu dla Afganistanu i rozpoczęciu szkolenia żołnierzy w Iraku. Sekretarz NATO poinformował, że następny szczyt odbędzie się w 2017 roku w nowej kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Stwierdził, że "Gruzja poczyniła wielki postęp na drodze do NATO". Mówił, że NATO okazało, że jest zjednoczone i zademonstrowało solidarność z Ukrainę. Sojusz zaakceptował też pakiet pomocowy dla Kijowa.
rozwiń zwiń