"Mołdawia znajduje się pod kontrolą jednego oligarchy"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 19:35
- Zanim do tego doszło, Mołdawia była znana wśród krajów powstałych po rozpadzie Związku Sowieckiego jako demokracja – powiedział w audycji "Więcej świata" Alexei Tulbure, były ambasador tego kraju przy Komisji Europejskiej i ONZ.
Audio
  • "Mołdawią rządzi jeden oligarcha" (Więcej świata/Jedynka)
Łuk triumfalny w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie
Łuk triumfalny w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie Foto: wikipedia/ własność publiczna/ Serhio

Mówiąc w radiowej Jedycne o obecnie panującym systemie politycznym w Mołdawii - Alexei Tulbure - przypomniał, że na początku lat 90. kraj ten był chwalony za umiejętność przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów. – Teraz ten instrument demokracji został zniszczony – podkreślił.

W radiowej Jedynce opowiadał o kolejnych fałszerstwach i manipulacjach wyborczych, a także o szerzącej się w kraju korupcji na masową skalę, w którą wplątani są też najważniejsi politycy. Zwracał uwagę, że obecna większość parlamentarna została utworzona "głównie dzięki szantażowi i korupcji".

Były ambasador Mołdawii przy Komisji Europejskiej i ONZ podkreślał, że główna wina za obecną sytuację gospodarczą i polityczną kraju spada na oligarchę, który, w jego ocenie, sprawuje niepodzielną władzę - Władimira Plahotniuka.

- On jest człowiekiem, który nie piastuje żadnego oficjalnego stanowiska w naszym kraju. Jest jedynie wiceprzewodniczącym Partii Demokratycznej. Nie jest członkiem parlamentu, ani rządu, ale w rzeczywistości decyduje o wszystkim w tym kraju – zapewniał Alexei Tulbure.

W audycji mówiono też o polskiej pomocy dla Mołdawii i o problemach integracji tego kraju z Unią Europejską. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzili: Magdalena SkajewskaKrzysztof Renik

Goście: Alexei Tulbure (były ambasador Mołdawii przy Komisji Europejskiej i ONZ), Viorel Cibotaru (dyrektor European Institute for Political Studies), Mirosław Matreńczyk (Fundacja Wschód), Eugen Revenko (mołdawski koordynator projektów polskiej pomocy) Leonid Buza, Vasiliji Gonczar i Serge Unku (beneficjenci polskiej pomocy)

Data emisji: 12.08.2016

Godzina emisji: 18.15

pp/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Mołdawia wpadnie w objęcia Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 07:46
O teraźniejszości i o przewidywalnej przyszłości Republiki Mołdawii porozmawiamy z dr Bartłomiejem Zdaniukiem z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń