X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szef OSW: Rosja gra strachem, to strategia szaleńca

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 19:52
Wszystkie ustępstwa Zachodu wobec Rosji – oznaczają ciąg dalszy roszczeń. Traktowane są nie jako gest dobrej woli, a dowód słabości – powiedział dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt w Jedynce.
Audio
  • Agresywna polityka Rosji, wybory prezydenckie w Mołdawii, kampania wyborcza w USA (Jedynka/Więcej świata)
Rosja, Kreml
Rosja, KremlFoto: pixabay.com

Ministerstwo obrony Szwecji potwierdziło w środę, że dwie rosyjskie korwety Bujan-M, mogące przenosić broń atomową, wpłynęły we wtorek wieczorem na wody Morza Bałtyckiego. Według gazety "Izwiestia" jednostki dołączą do Floty Bałtyckiej. "Jest to kolejny przykład tego schematu, który obserwujemy od dłuższego czasu i który polega na zwiększeniu aktywności rosyjskiej, zwiększaniu rosyjskich sił zbrojnych oraz większej liczbie ćwiczeń, obejmujących różne rodzaje zdolności", tak skomentował te informacje szef NATO Jens Stoltenberg.

- Rosja straszy, pręży muskuły, próbuje destabilizować sąsiedztwo przez generowanie niechęci do konfrontacji poprzez wymuszanie ustępstw, groźbą użycia siły – mówił szef OSW w Jedynce. Adam Eberhardt zauważył przy tym, że gdy korwety bazowały na Morzu Czarnym, Polska była w zasięgu ich rakiet. Zaznaczył, że Flota Bałtycka ma i inne okręty wyposażone w takie rakiety.

Szef OSW przypomniał o rakietach Iskander, które przywieziono do obwodu kaliningradzkiego. - Rosja też gra nimi w charakterystyczny sposób. Były przewożone głośno na ćwiczenia, cicho wywożone, potem znów przywożone. Gra strachem, pokazuje swoją nieprzewidywalność – powiedział gość Jedynki.

Według niego Moskwa stosuje w celu uzyskania dla siebie korzyści metody, którą amerykańska politologia nazywa strategią szaleńca. Jak mówił, chodzi o udawanie działań jak najbardziej radykalnych, wskazywanie, że się jest nieobliczalnym, po to by wszystkim innym odeszła ochota do konfrontowania się, przeciwdziałania tej polityce i aby uzyskać jak największe ustępstwa. A te rodzą kolejne i odbierane są przez Rosję jako zwycięstwo nad słabszym przeciwnikiem.

Trzeba przypominać, że Rosja jest zagrożeniem, podważa fundamenty Zachodu

Adam Eberhardt mówił, że przestrzegałby przed rozmowami z Rosją na temat nowej architektury bezpieczeństwa. - Trzeba też uważać, by nie wracać do "business as usual". Ważne by utrzymać sankcje nałożone na Rosję, bo okupowany jest Krym, i de facto Donbas, bo Rosja prowadzi zbrodniczą politykę w Aleppo w Syrii - inaczej nie da się tego nazwać. Nadmierne zaangażowanie się w dialog to groźna przesuwania polityki Zachodu wobec Rosji w kierunku dla nas niekorzystnym – powiedział ekspert.

- Powinniśmy dziś działać na rzecz przekonywania naszych zachodnich partnerów, że Rosja jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego, nie zawsze w wymiarze twardym – ale w tym sensie, że demoluje ład międzynarodowy, próbuje podważyć struktury świata zachodniego – apelował dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Zastrzegł, że Rosja pokazuje swoją siłę oczywiście również w wymiarze militarnym.

***

W programie była również mowa o wyborach prezydenckich w Mołdawii i o kampanii prezydenckiej w USA - dziennikarz Polskiego Radia Wojciech Cegielski gościł na uniwersytecie Karoliny Północnej stanowej w jednej z najbardziej renomowanych szkół dziennikarskich i przy tej okazji zastanawiał się nad rolą mediów amerykańskich w kampanii i strategiami, jakie przyjęły.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, Wojciech Cegielski, korespodent Polskiego Radia, Bartłomiej Zdaniuk, Uniwersytet Warszawski

Data emisji: 31.10.2016

Godzina emisji: 18.11

agkm/gs

Komentarze1
aby dodać komentarz
Skallesny2016-11-12 10:36 Zgłoś
Adam Eberhart + jest śmiertelnym zagrożeniem dla Polski bo godzi w nasze żywotne interesy poprzez szerzenie nieprawdziwych informacji o naszym sąsiedzie - Rosji. W Aleppo Rosja z rządem syryjskim zwalczają najemników amerykańskich, dążących do obalenia legalnego rządu. Krym proszę pana sam postanowił o wstąpieniu do Federacji Rosyjskiej. Według "uczonego" speca jak amerykanie bombardują szpital, czy weselników to tragiczna pomyłka a jak Rosjanie bombardują Aleppo to zbrodnia. Pan chyba nie studiował logiki.

Czytaj także

Jens Stoltenberg: NATO wesprze operację UE na Morzu Śródziemnym

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 17:11
Ministrowie obrony Sojuszu potwierdzili operację Sea Guardian. - Ma wesprzeć na Morzu Śródziemnym prowadzone przez UE działania związane z napływem migrantów do Europy - poinformował sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin: NATO straszy Rosją, bo to wygodna polityka

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 17:39
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja planuje zmasowany atak na Aleppo? Media: dojdzie do niego w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 21:04
Prezydent Rosji Władimir Putin planuje przeprowadzenie w tym tygodniu zmasowanego ataku na syryjskie Aleppo, aby odbić wschodnią część miasta z rąk rebeliantów - podał w poniedziałek na podstawie źródeł w zachodnim wywiadzie brytyjski dziennik "The Times".
rozwiń zwiń