Historyk: ukraiński IPN niestety często zajmuje się propagandą

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 19:17
- Ukraińcy jeszcze nie rozliczyli się ze swoją historią, wspólne spojrzenie na historię II wojny światowej nie istnieje. Jeżeli by zapytać kogoś o Wołyń, to gdzieś na wschodzie, północy czy południu Ukrainy nikt nie będzie chciał o tym mówić - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Wasyl Rasewycz z Ukraińskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Dr Wasyl Rasewycz uważa, że potrzebna jest szeroka debata o polityce historycznej Ukrainy (Jedynka/Więcej Świata)
Siedziba ukraińskiego IPN w Kijowie
Siedziba ukraińskiego IPN w Kijowie Foto: WIKIMEDIA COMMONS/WADKO2/CC BY-SA 4.0

- Najprawdopodobniej powiedzieliby, że to konflikt między zachodnią Ukrainą a Polską i żebyśmy sami go rozwiązywali - stwierdził historyk. 

Prowadzący audycję, Paweł Lekki dopytywał się o obecny stan ukraińskiej polityki historycznej. - W 2008 roku ówczesny prezydent Wiktor Juszczenko utworzył Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. Ukraińcy chcieli być jak Polacy. Od tego czasu zaczęła się nowa polityka historyczna państwa ukraińskiego. Jednak nie stał się tym samym co polski IPN  - nie prowadzi śledztw, nie pracuje w kierunku lustracji - tłumaczyć Rasewycz. - Niestety bardzo często pracuje jako jednostka propagandowa - dodał. 

Poruszony został temat rzezi wołyńskiej, o której, w związku z filmem Wojciecha Smarzowskiego, dużo się ostatnio mówi na Ukrainie. - Potrzebna jest rozmowa o UPA i UON, gdyż ja dostrzegam w obecnej polityce historycznej państwa ukraińskiego gloryfikację tych formacji. Parlament ukraiński przyjął nawet specjalną ustawę stwierdzającą, że byli to bohaterowie narodowi. Za nieprawomyślne pisanie o tych formacjach grozi odpowiedzialność karna - zaznaczył historyk. - To nie pomaga w badaniu tych trudnych spraw z historii Ukrainy - dodał.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Janusz Onyszkiewicz mówił o przyszłości NATO

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Paweł Lekki 

Gość: dr Wasyl Rasewycz (Ukraińska Akademia Nauk), Janusz Onyszkiewicz (były minister obrony narodowej)

Data emisji: 24.11.2016

Godzina emisji: 18.13

dcz/gs

Czytaj także

Tematyka rzezi wołyńskiej w przestrzeni publicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 20:23
– W ostatnich tygodniach można zauważyć eksplozję tematu rzezi wołyńskiej w przestrzeni publicznej i medialnej – powiedziała Ewa Siemaszko, współautorka publikacji „Wołyń. Bez komentarza”. W Polskim Radiu 24 odniosła się do przyczyn rosnącej popularności zagadnienia rzezi wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy lata po Majdanie. Relacje Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 18:00
W okresie wydarzeń na Majdanie Polacy udzielili wielkiego wsparcia idei Ukrainy, która powraca do Europy. Miały zrealizować się wizje polskiej emigracji, wizja Giedroycia w której Ukraina, jej wolność, jej zachodnia orientacja jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Czy dziś wciąż jest na to szansa?
rozwiń zwiń