Czy UE jest w stanie ochronić Bałkany przed Rosją?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 19:23
- Aktywność rosyjska na terenie Bałkanów jest coraz większa i powinniśmy zastanawiać się nad celami Kremla. Zagrożenie konfliktami groźnymi dla UE jest realne, bo cały czas są tam liczne napięcia na tle etnicznym – mówiła na antenie Jedynki Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Marta Szpala: rożni politycy grają kartą rosyjską w stosunku do Zachodu (Więcej świata/Jedynka)
Albania - modny kierunek turystyczny
Albania - modny kierunek turystycznyFoto: flickr.com/Michael Button

Albański premier Edi Rama ostrzega państwa z regionu Bałkanów, że wpadną w ręce Rosji oraz radykalnych milicji islamskich jeżeli nie dołączą do Unii Europejskiej. W wywiadzie udzielonym niemieckiej gazecie "Frankfurter Allgemeine Zeitung” zdradził, że chodzi o Bośnię i Hercegowinę, Kosowo, Macedonię, Czarnogórę i Serbię i Albanię.

- Propaganda rosyjska cały czas podsyca to poczucie, że UE jest w kryzysie. Mimo wszystko poziom emigracji z Bałkanów na Zachód jest bardzo wysoki. Obywatele tych krajów tracą już trochę nadzieję, że UE do nich przyjdzie, więc sami przenoszą się na jej terytorium – powiedziała Marta Szapala.

Ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich dodała, że "aktywność rosyjska na terenie Bałkanów jest coraz większa i powinniśmy zastanawiać się nad celami Kremla". - Zagrożenie konfliktami groźnymi dla UE jest realne, bo cały czas są tam liczne napięcia na tle etnicznym – dodała Szpala.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono także temat uroczystości związanych ze śmiercią Fidela Castro oraz aktualnej sytuacji gospodarczej w Dubaju.  

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził:  Michał Żakowski

Goście: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich), Magdalena Skajewska (Polskie Radio), Anna Dzudzińska (Polskie Radio)

Data emisji: 01.12.2016

Godzina emisji: 18.13

koz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjskie dążenia do wpływów na Bałkanach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 21:32
W Serbii rozpoczęły się manewry "Słowiańskie Braterstwo". Biorą w nich udział wojska serbskie, białoruskie i rosyjskie. Czy Serbia będzie poligonem dla rosyjskiej ekspansji na Bałkany? Mówiła o tym w audycji Świat W Powiększeniu Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń