Prześladowania Koptów w Egipcie. "Są postrzegani jako stronnicy Sisiego"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 19:27
- Koptowie są postrzegani jako stronnicy Sisiego i są obwiniani za błędy tego reżimu. Po masowych aresztowaniach członków Bractwa Muzułmańskiego przez ludzi Sisiego, ich zwolennicy niejako odreagowywali na kościołach koptyjskich, które były palone - mówił na antenie radiowej Jedynki Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
Audio
  • Czy sytuacja Koptów w Egipcie ulegnie zmianie? (Jedynka/Więcej Świata)
W Egipcie trwa żałoba po zamachu na kościół św. Marka w którym zginęło 25 osób
W Egipcie trwa żałoba po zamachu na kościół św. Marka w którym zginęło 25 osóbFoto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Koptowie to jedna z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Obecnie jest prześladowana i dyskryminowana we własnym kraju - Egipcie. Kilka dni temu doszło do kolejnego ataku na tę społeczność - zamachu na kościół św. Marka w Kairze.   

Czytaj więcej
egipt.jpg
Kair po zamachu. "Egipcjanie mają wspólnego wroga"

- Tego ataku dokonał 22-letni człowiek. Wysadził się w powietrze. Aresztowaliśmy trzech mężczyzn i kobietę i ciągle szukamy dwóch osób - mówił podczas uroczystości pogrzebowych prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi. Obok niego stał podczas uroczystości patriarcha Koptów Tawadros II.

Sisi jako pierwszy w historii egipski prezydent wziął udział w koptyjskiej mszy świętej. Jednak mimo przychylności władz Koptowie traktowani są jako obywatele drugiej kategorii.

- Koptowie są źle traktowani przez tę najprostszą część społeczeństwa egipskiego, tę samą, która kilka lat temu w wyborach popierała Bractwo Muzułmańskie - mówił w relacji Adriana Bąka Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".

Po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka i zwycięstwie w wyborach radykalnego Bractwa Muzułmańskiego zwiększyły się ataki na Koptów. Po ponownym przejęciu władzy przez armię z prezydentem as-Sisim wciąż trwają. 

- Koptowie są postrzegani jako stronnicy Sisiego i są obwiniani niejako za błędy tego reżimu. Po masowych aresztowaniach członków Bractwa Muzułmańskiego przez ludzi Sisiego, ich zwolennicy niejako odreagowywali na kościołach koptyjskich, które były palone - mówił Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prof. Bohdan Szklarski mówił o formowaniu się administracji Donalda Trumpa a Dr Andrzej Talaga o oddziałach NATO w Polsce.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Paweł Lekki 

Materiał: Adrian Bąk - prześladowania Koptów w Egipcie

Goście: dr Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), Prof. Bohdan Szklarski (Ośrodek Studiów Amerykańskich UW)

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 18.13

dcz/

Czytaj także

Wiceszef MSZ Słowacji: chcemy pokazać, że dla UE nie ma właściwie alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 19:09
- Słowacka prezydencja pracuje nad wieloma bardzo konkretnymi sprawami. Chcemy pokazać, że dla UE nie ma właściwie alternatywy. To przekonanie jednak nie blokuje nas przed krytykowaniem obecnego jej stanu, ale nie sądzę byśmy pomogli sobie i obywatelom, niszcząc zaufanie do Unii poprzez używanie słów mówiących o jej upadku - mówił na antenie radiowej Jedynki Ivan Korcok, wiceszef słowackiej dyplomacji.
rozwiń zwiń