"Wszyscy byli upojeni wolnością". Legendarna dysydentka o rumuńskiej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 19:19
- W samej rewolucji rumuńskiej brały udział dwie kategorie ludzi. Jedna krzyczała: "Precz z Ceaușescu!", druga: "Precz z komunizmem!". Na początku wszyscy krzyczeli jednym głosem - byli upojeni wolnością - mówiła na antenie radiowej Jedynki Ana Blandiana, rumuńska poetka i dysydentka.
Audio
  • "To był magiczny czas" - Ana Blandiana o rewolucji w Rumunii (Jedynka/Więcej świata)
Ana Blandiana
Ana BlandianaFoto: WIKIMEDIA COMMONS/Vioricapatea/CC BY-SA 4.0

Grudzień jest bardzo ważnym miesiącem dla Rumunów. Pierwszego zaczynają Świętem Narodowym, to rocznica zjednoczenia kraju. Potem obchodzą dzień przyjęcia do ONZ. Natępnie - dni 1989 roku podczas których Rumunia była na ustach całego świata. Protesty w całym kraju kończą się rozstrzelaniem premiera Nicolae Ceaușescu i jego żony Eleny. Jedną z bohaterek tamtych dni była poetka i dysydentka Ana Blandiana. W tym roku została uhonorowana nagrodą Europejski Poeta Wolności. Z Blandianą w Bukareszcie rozmawiała Małgorzata Raducha.

- Ja zawsze czułam się wolna, niezależnie od ustroju i dlatego też nie czuje się rewolucjonistką. A co do samej rewolucji rumuńskiej, nazywam ją rewolucją, nawet jeśli po części był to, powiedzmy sobie szczerze, zamach stanu. Bo prawdziwa rewolucja rumuńska to była pierwsza cześć, ta druga to był sterowany i zaplanowany przewrót - mówiła Ana Blandiana.

- W samej rewolucji brały udział dwie kategorie ludzi. Jedna krzyczała: "Precz z Ceaușescu!", druga: "Precz z komunizmem!". Na początku wszyscy krzyczeli jednym głosem - byli upojeni wolnością. To był naprawdę magiczny czas. Później nastąpił podział. Ci pierwsi przejęli władzę, ci drudzy - znaleźli się w 1991 roku na placu Uniwersyteckim w Bukareszcie bici w trakcie siłowej interwencji. Ja należałam właśnie do tej drugiej grupy - tłumaczyła poetka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Anna Dyner, drugi gość programu, mówiła o dorocznej wielkiej konferencji prezydenta Rosji Władimira Putina, której przedstawia on swoja wizję świata. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Goście: Ana Blandiana (rumuńska poetka i dysydentka, w Bukareszcie rozmawiała Małgorzata Raducha), Anna Dyner (PISM)

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 18.13

dcz/ab

Czytaj także

Ceaușescu ucieka autostopem. Biografia tyrana

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 14:00
W Dwójkowej "Czytelni" została omówiona m.in. książka Thomasa Kunzego "Ceaușescu. Piekło na ziemi". Jak podkreślano, jej walorem jest drobiazgowe opisanie ostatnich dni rumuńskiego dyktatora.
rozwiń zwiń