X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wszyscy byli upojeni wolnością". Legendarna dysydentka o rumuńskiej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 19:19
- W samej rewolucji rumuńskiej brały udział dwie kategorie ludzi. Jedna krzyczała: "Precz z Ceaușescu!", druga: "Precz z komunizmem!". Na początku wszyscy krzyczeli jednym głosem - byli upojeni wolnością - mówiła na antenie radiowej Jedynki Ana Blandiana, rumuńska poetka i dysydentka.
Audio
  • "To był magiczny czas" - Ana Blandiana o rewolucji w Rumunii (Jedynka/Więcej świata)
Ana Blandiana
Ana BlandianaFoto: WIKIMEDIA COMMONS/Vioricapatea/CC BY-SA 4.0

Grudzień jest bardzo ważnym miesiącem dla Rumunów. Pierwszego zaczynają Świętem Narodowym, to rocznica zjednoczenia kraju. Potem obchodzą dzień przyjęcia do ONZ. Natępnie - dni 1989 roku podczas których Rumunia była na ustach całego świata. Protesty w całym kraju kończą się rozstrzelaniem premiera Nicolae Ceaușescu i jego żony Eleny. Jedną z bohaterek tamtych dni była poetka i dysydentka Ana Blandiana. W tym roku została uhonorowana nagrodą Europejski Poeta Wolności. Z Blandianą w Bukareszcie rozmawiała Małgorzata Raducha.

- Ja zawsze czułam się wolna, niezależnie od ustroju i dlatego też nie czuje się rewolucjonistką. A co do samej rewolucji rumuńskiej, nazywam ją rewolucją, nawet jeśli po części był to, powiedzmy sobie szczerze, zamach stanu. Bo prawdziwa rewolucja rumuńska to była pierwsza cześć, ta druga to był sterowany i zaplanowany przewrót - mówiła Ana Blandiana.

- W samej rewolucji brały udział dwie kategorie ludzi. Jedna krzyczała: "Precz z Ceaușescu!", druga: "Precz z komunizmem!". Na początku wszyscy krzyczeli jednym głosem - byli upojeni wolnością. To był naprawdę magiczny czas. Później nastąpił podział. Ci pierwsi przejęli władzę, ci drudzy - znaleźli się w 1991 roku na placu Uniwersyteckim w Bukareszcie bici w trakcie siłowej interwencji. Ja należałam właśnie do tej drugiej grupy - tłumaczyła poetka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Anna Dyner, drugi gość programu, mówiła o dorocznej wielkiej konferencji prezydenta Rosji Władimira Putina, której przedstawia on swoja wizję świata. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Goście: Ana Blandiana (rumuńska poetka i dysydentka, w Bukareszcie rozmawiała Małgorzata Raducha), Anna Dyner (PISM)

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 18.13

dcz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceaușescu ucieka autostopem. Biografia tyrana

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 14:00
W Dwójkowej "Czytelni" została omówiona m.in. książka Thomasa Kunzego "Ceaușescu. Piekło na ziemi". Jak podkreślano, jej walorem jest drobiazgowe opisanie ostatnich dni rumuńskiego dyktatora.
rozwiń zwiń