X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mein Kampf" chętnie kupowana w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 18:39
Krytyczne wydanie książki Adolfa Hitlera już osiągnęło nakład 85 tysięcy egzemplarzy, ale wydawca zapowiedział dodruk. – To książka budząca olbrzymie emocje, zwłaszcza w Niemczech, z racji roli jaką odegrała – mówi w audycji "Więcej świata" historyk, prof. Antoni Dudek.
Audio
  • Po raz szósty w Niemczech dodrukowywana jest książka Hitlera "Mein Kampf" (Więcej świata/Jedynka)
Pierwsze niemieckie wydanie książki, z lipca 1925 r., eksponowane w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie
Pierwsze niemieckie wydanie książki, z lipca 1925 r., eksponowane w Niemieckim Muzeum Historycznym w BerlinieFoto: Wikipedia/Anton Huttenlocher

Hitler napisał pierwszą część "Mein Kampf" w więzieniu, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w niej swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając m.in. zdobycie "przestrzeni życiowej" na Wschodzie.

Prof. Antoni Dudek mówi, że książka Hitlera była "biblią nazizmu", ale dzisiaj nie może już być bronią dla neonazistów. Gość Jedynki zauważa jednak, że może się stać inspiracją dla nowej wersji, współczesnej "Mein Kampf". – Dzisiaj trudno byłoby powtórzyć diagnozy Hitlera z lat 20., bo są one nieaktualne, natomiast sama idea panowania rasy aryjskiej może być reaktywowana, choć wymagałoby to nowej adaptacji tej pozycji – mówi Dudek.

Książkę wodza III Rzeszy opatrzoną komentarzami wydał w styczniu 2016 roku Instytut Historii Współczesnej (IfZ) w Monachium. Jest to pierwsze od zakończenia drugiej wojny światowej wydanie "Mein Kampf".

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: prof. Antoni Dudek ( historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 5.01.201

Godzina emisji: 18.14

iz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy: wyrok skazujący dla strażnika z Auschwitz jest prawomocny

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 10:51
- Wyrok 4 lat więzienia dla byłego strażnika z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Oskara Groeninga jest prawomocny. Niemiecki Trybunał Federalny w Karlsruhe odrzucił rewizje złożone przez obronę i oskarżenie - podały w poniedziałek niemieckie media.
rozwiń zwiń