Relacje Tbilisi-Moskwa. Widać światełko w tunelu?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 20:10
Rozmowy gruzińsko-rosyjskie w Pradze zakończyły się bez porozumienia w sprawie wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy obydwoma krajami. - Nie oznacza to jednak całkowitego fiaska - uważa Wojciech Górecki z OSW.
Audio
  • Jakie są perspektywy unormowania relacji między Rosją a Gruzją? (Jedynka/Więcej świata)
Flaga Gruzji
Flaga GruzjiFoto: av.coe.int

Gruzja i Rosja zerwały stosunki dyplomatyczne w 2008 roku po wojnie o Osetię Południową. Na przestrzeni lat widać jednak postępującą normalizację w relacjach, zwłaszcza w bieżących sprawach - zauważa w audycji "Więcej świata" Wojciech Górecki z OSW. - Rozmowy w Pradze mieszczą się w tym nurcie - podkreśla gość Jedynki.

Górecki dodaje jednak, że stosunki dwóch sąsiadów są ograniczone "czerwonymi liniami", których zwłaszcza Gruzja nie jest gotowa przekroczyć. Tbilisi raczej nie pójdzie na ustępstwa w sprawie Abchazji i Osetii Południowej, dlatego - według Góreckiego - rozmowy prowadzone z Moskwą dotyczą wszystkiego, tylko nie tych regionów.

- Rosja twierdzi, że konflikt został zakończony i uznaje Abchazję i Osetię za niepodległe państwa, a Gruzja i zdecydowana większość świata uważają, że są to prowincje gruzińskie - mówi Górski. Zauważa jednak, że pomimo wszystko na innych płaszczyznach zwłaszcza gospodarczych, normalizacja postępuje.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że wielu polityków gruzińskich podnosi sprawę konieczności normalizacji relacji z sąsiadem, a hasła poprawy kontaktów z Rosją pomogły wygrać wybory obecnie rządzącej koalicji.

A w audycji rozmawiano także o echach wizyty w Polsce kanclerz Niemiec oraz o kłopotach Grecji.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 8.02.2017

Godzina emisji: 18.13

zi/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po wyborach w Gruzji. "Nie ma alternatywy dla integracji z Zachodem"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 16:24
Wybory w Gruzji wygrała partia Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja zdobywając ponad 50 proc. głosów. – To nie było wielkie zaskoczenie, że oni wygrali – mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Zasztowt, ekspert Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń