Jakie będzie radio przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 01:12
- Do radia się dorasta, a w dzisiejszych czasach jest ono dość trudnym i wymagającym medium, bo wymaga skupienia i zatrzymania się - mówi Barbara Kiepas-Jeleńska, dyrektor Biura Technologii i Cyfryzacji Polskiego Radia.
Audio
  • Jaka jest przyszłość radia i technologii nadawczych? (Eureka/ Jedynka)
Pomimo zmian technologicznych i ogromnej ekspansji internetu, radio nie przestaje być towarzyszem w naszym życiu codziennym
Pomimo zmian technologicznych i ogromnej ekspansji internetu, radio nie przestaje być towarzyszem w naszym życiu codziennymFoto: Martin Hesketh via Foter.com / CC BY

Radio cyfrowe oznacza dla słuchaczy więcej programów, lepszą jakość nadawania i znacznie bogatszy wybór. Skrót DAB, Digital Audio Broadcasting odnosi się do technologii, pozwalającej nadawać programy radiowe w formie cyfrowej. - Mimo tego, że radio cyfrowe istnieje w Polsce od dwudziestu lat, nie spowodowało to, że słuchacze się do niego przekonali i korzystają z tego systemu nadawczego - komentuje Barbara Kiepas-Jeleńska.

Jak dodaje Marek Walczyk, przewagą radia nad internetem czy telewizją jest to, że nie absorbuje w równym stopniu wszystkich zmysłów i pozostawia słuchaczowi swobodę działania. Nadal oczekujemy dobrego programu i spełniania jednej z jego najważniejszych funkcji, jaką jest bycie przyjacielem codzienności.

W programie opowiadamy o największych ograniczeniach FM i AM oraz o tym, jakie nadzieje niesie cyfryzacja i czy zasięg stuprocentowy jest możliwy do ostągnięcia. Wyjaśniamy, czym jest inteligentne radio i mówimy, jak będzie wyglądało radio przyszłości.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Barbara Kiepas-Jeleńska (dyrektor Biura Technologii i Cyfryzacji Polskiego Radia), Marek Walczyk (główny specjalista Biura Technologii i Cyfryzacji Polskiego Radia)

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Czytaj także

Sposób, by uczynić polskich naukowców najlepszymi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 22:50
- Nasze hasło brzmi "Wspieramy ludzi najlepszych, by byli jeszcze lepsi" i to się udaje. Pomagamy elitarnej grupie naukowców, która jest bardzo efektywna - mówi profesor Maciej Żylicz, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erlends Calabuig: proces cyfryzacji radia to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:17
- Rozwój nowych technologii obserwujemy od lat. Radio musi się do nich dostosować, nie może ich ignorować - mówi w radiowej Jedynce dyrektor generalny sieci Euranet Plus.
rozwiń zwiń