Wiktor Juszczenko: największym problemem polityka Putina

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 21:50
- Nie należy pytać "komu bije dzwon", bo ten dzwon może zabić każdemu, kto graniczy, a nawet nie graniczy z Rosją – mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
Audio
  • Jakie są szanse na pokój na Ukrainie? (Jedynka/Więcej świata)
Warszawa, 28.02.2017 r. Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko uczestniczy w międzynarodowym sympozjum Trzy rewolucje - portrety Ukrainy
Warszawa, 28.02.2017 r. Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko uczestniczy w międzynarodowym sympozjum "Trzy rewolucje - portrety Ukrainy"Foto: PAP/Marcin Obara

Ukraiński polityk podkreśla, że "rosyjska polityka jest polityką z epoki feudalnej, a polityka putinowska jest wielkim zagrożeniem dla Europy". – Stary kontynent powinien zrozumieć, że największy konflikt, z jakim się obecnie stykamy, to konflikt polityczny pomiędzy rosyjską polityką rodem ze średniowiecza, a demokracją europejską" – mówi Wiktor Juszczenko.

Rozmówca Krzysztofa Renika zaznacza, że konflikt w Donbasie ma wymiar geopolityczny, dlatego można go rozwiązać tylko przy użyciu geopolitycznych środków. Juszczenko podkreśla swój dystans do mińskiego procesu pokojowego. Jak mówi, trwa on już 2,5 roku, porozumienie liczy dziesięć punktów, ale do tej pory nie zrealizowano żadnego. – Trwa wojna, każdego dnia giną ludzie, każdego dnia zwiększa się liczba jeńców, innymi słowy tak zwany proces miński w obecnym kształcie nie daje nadziei na uregulowanie konfliktu – stwierdza polityk.

Gość Jedynki uważa, że do stołu rozmów powinny być dołączone inne kraje. Przypomina, że Ukraina dobrowolnie zrezygnowała z broni nuklearnej, a w zamian dostała gwarancje bezpieczeństwa od krajów światowego klubu nuklearnego. Zdaniem byłego prezydenta, kraje które podpisały memorandum budapeszteńskie powinny więc dołączyć do formatu mińskiego rozmów pokojowych.

Wiktor Juszczenko wziął udział w konferencji "Trzy rewolucje" zorganizowanej przez Centrum Europejskie Natolin.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Rozmawiał: Krzysztof Renik

Goście: Wiktor Juszczenko (były prezydent Ukrainy) 

Data emisji: 7.03.2017

Godzina emisji: 18.13

iz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt G20. Tillerson: oczekujemy, że Rosja będzie pracować w celu deeskalacji przemocy na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 21:29
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział w czwartek po spotkaniu w Bonn z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem, że USA są gotowe do współpracy z Rosją we wspólnych obszarach, ale Moskwa musi wywiązać się z zobowiązań w sprawie konfliktu na Ukrainie.
rozwiń zwiń