Papież przeprosił za grzechy ludzi Kościoła w Rwandzie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 19:30
Papież przeprasza za postawę ludzi Kościoła. Rwanda jest krajem chrześcijańskim, jest tam 90 procent chrześcijan - mówił Dariusz Rosiak, autor książki o Afryce.
Audio
  • Sondaże popularności partii we Włoszech, przeprosiny papieża dla Rwandy, skandal w Brazylii (Jedynka/Więcej świata)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POO

Papież Franciszek przeprosił za postawę Kościoła – podczas ludobójstwa w Rwandzie. Przyjmując w Watykanie prezydenta Rwandy Paula Kagame wyraził ubolewanie za grzechy ludzi Kościoła.

Chodzi o wydarzenia z 1994 roku. "Papież wyraził swe głębokie ubolewanie a także ubolewanie Stolicy Apostolskiej i Kościoła z powodu ludobójstwa Tutsi. Zapewnił o swej solidarności z ofiarami i z osobami, które nadal cierpią z powodu tych tragicznych wydarzeń" - napisano w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Dodano, że Franciszek "przywołując gest świętego Jana Pawła II podczas Wielkiego Jubileuszu roku 2000, ponowił prośbę o Boże przebaczenie za grzechy i słabości Kościoła i jego członków, w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję".

Papież przeprasza za to, że ludzie Kościoła zabijali ludzi Kościoła. Po drugie, przeprasza za postawę Kościoła hierarchicznego – mówił dziennikarz Dariusz Rosiak. Wśród jego członków były osoby, które zabijały, albo wydawały ludzi na śmierć, albo niestety je organizowały.

Oczywiście byli ludzie, którzy oddawali życie za sąsiadów – prawie jedna czwarta duchowieństwa została zabita – mówił dziennikarz. Zaznaczył, że prezd 1994 rokiem członkowie Kościoła byli często członkami establishmentu, uczestniczyli w propagandowej maszynie, która siała nienawiść.

***

Piotr Kowalczuk, korespondent Polskiego Radia w Rzymie opowiadał o przygotowaniach przed szczytem w Rzymie i związanych z nim środkach bezpieczeństwa, a także komentował wyniki ostatnich sondaży popularności partii politycznych. - Mamy do czynienia z erozją zaufania Włochów do klasy politycznej - ocenił.

***

Inny temat to kolejny skandal w Brazylii, okazało się, że sprzedawano zepsute mięso, m.in. do Europy.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Goście: Piotr Kowalczuk, Dariusz Rosiak

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 18.15

Jedynka/IAR/agkm/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież: konfesjonały muszą być otwarte zawsze, a nie w wyznaczonych godzinach

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 21:11
Papież Franciszek powiedział, że konfesjonały muszą być zawsze otwarte. - Proszę, niech nie będzie na nich kartek: spowiedź w poniedziałek i środę, w takiej i takiej godzinie - mówił, zwracając się do spowiedników uczestniczących w kursie w Watykanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: Wielki Post jest okazją do zbliżenia się do Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 14:29
Papież Franciszek zachęcił w niedzielę wiernych, by byli zawsze orędownikami pojednania i "narzędziami pokoju". Wielki Post, mówił przed południową modlitwą w Watykanie, to dobry czas na to, by dostrzec oblicze Jezusa w twarzach cierpiących braci i sióstr.
rozwiń zwiń