Atak na piłkarzy Borussii Dortmund. Niemcy w szoku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 20:13
- Zamach na sportowców, to atak nie tylko na Niemcy, ale na jeden z symboli Zachodu, na jego styl życia i rozrywkę – mówi w audycji "Więcej świata" dr Jarosław Kuisz.
Audio
  • Co po zamachu w Dortmundzie? (Jedynka/Więcej świata)
Jarosław  Kuisz
Jarosław Kuisz Foto: Wojciech Kusiński/PR

Wtorkowy mecz Borussii Dortmund z AS Monaco w ćwierćfinale Ligi Mistrzów został przełożony na środę z powodu eksplozji, które uszkodziły autokar wiozący piłkarzy BVB na stadion. Jeden z piłkarzy, ranny trafił do szpitala. W związku z zamachem policja zatrzymała podejrzanego islamistę.

Gość Jedynki dr Jarosław Kuisz przypomina, że Niemcy miały już ciężkie doświadczenia z atakiem terrorystycznym na sportowców, bo w czasie Igrzysk Olimpijskich w Monachium zabici zostali sportowcy z Izraela. – To było jedno z przełomowych wydarzeń, bo sport, terroryzm i media zostały powiązane w taki sposób, że wydarzenie przykuło uwagę, dosłownie całego świata – mówi Kuisz.

Ekspert nie ma wątpliwości, że wtorkowe wydarzenie będzie miało ogromny wpływ na wybory parlamentarne w Niemczech, bo "w kraju tym, do tego typu problemów podchodzi się bardzo poważnie nie tylko z powodu ruchu migracyjnego z ostatnich dwóch lat, ale także dlatego, że jest to jeden z tematów, który drąży politykę europejską". – Nie widzę żadnego powodu, żeby niemiecka polityka miała stać na uboczu – dodaje Kuisz.

A w jaki sposób zamach może oddziaływać na decyzje wyborców? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

A w programie rozmawiano także o wizycie Rexa Tillersona w Moskwie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: dr Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna"), UW

Data emisji: 12.04.2017

Godzina emisji: 18.11

zi/ab

Czytaj także

Niemcy: eksplozje obok autobusu z piłkarzami Borussii Dortmund. Podejrzany w rękach policji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 17:55
Niemiecka policja zatrzymała islamistę podejrzanego w związku z wtorkowym zamachem bombowym na autobus z drużyną Borussii Dortmund - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratury federalnej z siedzibą w Karlsruhe Frauke Koehler.
rozwiń zwiń