Turcja po referendum. "To jest sułtanat bez tronu"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 19:16
W referendum konstytucyjnym w Turcji zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny. Wynik plebiscytu oznacza, że turecki prezydent będzie miał w zasadzie nieograniczoną władzę.
Audio
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip ErdoganFoto: PAP/EPA/TUMAY BERKIN

- Recep Tayyip Erdogan od 2005 roku mówił, że trzeba wprowadzić system prezydencki, bo wielkie demokracje też mają system prezydencki. W USA prezydent jest szefem rządu. We Francji ma szerokie prerogatywy wykonawcze. Dlaczego systemu prezydenckiego nie miałoby być w Turcji? Tylko, że zakres uprawnień, jakie sobie przyznał i dla których zyskał aprobatę... Pojawia się kwestia, jak będzie z nich korzystał - powiedział w audycji "Więcej świata" arabista Jan Natkański. Wysłuchaj całej rozmowy.

W audycji także:

Były minister edukacji Indonezji, muzułmanin Anies Baswedan, będzie gubernatorem Dżakarty. W wyborach, nazywanych testem na pluralizm religijny w najludniejszym kraju islamskim świata, Baswedan walczył z chrześcijaninem - dotychczasowym gubernatorem Basukim Tjahajamą Purnamą. Na ten temat porozmawialiśmy w radiowej Jedynce z dr. Sergiuszem Prokuratem z Centrum Studiów Polska-Azja.

Grecy coraz bardziej odczuwają skutki oszczędności, obniżek pensji i cięć emerytur. Około dwustu tysięcy tamtejszych firm jest zagrożonych bankructwem. Dramatycznie też wygląda sytuacja na rynku pracy. Czy możliwe jest wielkie bankructwo w Grecji? Czy rozpoczynający się właśnie sezon turystyczny pomoże greckiej gospodarce? O tym korespondentka Polskiego Radia z Aten Beata Kukiel-Vraila.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Goście: Jan Natkański (arabista, przez wiele ambasador w krajach arabskich), dr Sergiusz Prokurat (Centrum Studiów Polska-Azja)

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 18.13

kk/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turcja: opozycja złożyła wniosek o unieważnienie referendum

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 18:46
Główna tureckie ugrupowanie opozycyjne we wtorek formalnie zażądało anulowania i powtórzenia niedzielnego referendum w sprawie zmiany systemu rządów na prezydencki. Według Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) podczas liczenia głosów doszło do nieprawidłowości.
rozwiń zwiń