Polski kontyngent wyrusza na misję do Łotwy. "To realizacja zasad Sojuszu"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 19:31
- Wysyłając polskich żółnierzy do Łotwy, chcemy pokazać, że zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" też nas dotyczy i jesteśmy do niej zobowiązani - powiedział na antenie Jedynki dr Janusz Onyszkiewicz ze Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.
Audio
  • Janusz Onyszkiewicz: zawsze jeżeli się tworzy wielonarodową jednostkę, trzeba ją odpowiednio zgrać i to właśnie będzie na Łotwie realizowane (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: railway fx/shutterstock.com

Polski kontyngent złożony ze 170 żołnierzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy wyrusza na misję do Łotwy. Czołgi już są w drodze, w poniedziałek żołnierze żegnali się z jednostką i rodzinami. Za kilka dni zaczną służbę w tysiącem kolegów z Kanady, Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii. Polski Kontyngent Łotwa jest elementem Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

- W liczbach względnych, biorąc pod uwagę siłę wojsk łotewski, to jest to wzmocnienie znaczne, jednak w kategoriach bezwzględnych nie jest to siła, która była by wstanie zatrzymać pełnoekranową agresję. Jest ona na tyle istotna, że pokazuje, iż NATO jest obecne w tym kraju. Chodzi po prostu o to, żeby te grupy bojowe były wielonarodowe, by pokazać, że w wypadku zaangażowania w działania bojowe jest kilka krajów, a nie jeden.  Polska chce w ten sposób zamanifestować, że ta zasada też nas dotyczy i jesteśmy do niej zobowiązani – stwierdził Janusz Onyszkiewicz.

Gość Jedynki dodał, że uzbrojenie, które wysyłamy do Łotwy jest bardzo dobre. – Teraz chodzi o to, by zgrać tą całą grupę wojskową w jeden organizm. Zawsze jeżeli się tworzy wielonarodową jednostkę, trzeba ją odpowiednio zgrać i to właśnie będzie na Łotwie realizowane. Trzeba było też sprawdzić, czy nasz kraj odpowiada standardom. Nikt nie chce mieć żołnierzy, którzy będą odstawiali swoim wyszkoleniem od innych. To mogłoby zniszczyć wiarygodność całej jednostki – powiedział Onyszkiewicz.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono też kwestię wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji i plan Komisji Europejskiej ws. dokończenia budowy strefy Euro.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Janusz Onyszkiewicz (Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie, były minister obrony narodowej)

Data emisji: 30.05.2017

Godzina emisji: 18.12

koz/zi

Czytaj także

Polscy żołnierze szkolą się z Amerykanami. Plany ćwiczeń

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 11:38
Bison, Gepard, Dragon i Saber Guardian - to kryptonimy ćwiczeń wojskowych, w których uczestniczą lub mogą uczestniczyć rozmieszczani obecnie w Polsce żołnierze z USA razem z oddziałami polskimi. Przedstawiciele dowództw z obu państw pracują obecnie nad szczegółami.
rozwiń zwiń