X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Macron bedzie miał odwagę na niepopularne reformy?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 20:00
W najbliższą niedzielę odbędzie się we Francji II tura wyborów parlamentarnych. Większościowa ordynacja wyborcza we powoduje, że ruch En Marche prezydenta Emmanuela Macrona z jedną trzecią oddanych głosów w wyborach zdobędzie około trzech czwartych mandatów.
Audio
  • Specjalne wydanie magazynu Więcej świata. Francuscy komentatorzy o niedzielnej II turze wyborów parlamentarnych (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Emmanuel Macron
Prezydent Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Zapytana o to skąd pochodzi fala entuzjazmu politycznym projektem Emmanuela Macrona, Francoise Fressoz , główna dziennikarka polityczna "Le Monde"powiedziała, że kluczową rolę wśród Francuzów odegrała chęć gruntownej odnowy politycznej. - Francuzi chcieli także pozbyć się tych, którzy ich zawiedli w czasie prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego i Francoisa Hollanda - tłumaczyła Fressoz. - Emmanuel Macron uniósł się na tej fali i wykorzystał jak mógł instytucje piątej republiki, które zmienił Charles De Gaulle w czasie gdy Francja była kompletnie bezradna wobec wojny w Algierii. Uznał on że pierszeństwo trzeba dać prezydentowi - mówiła Fressoz. Chodzi o zasadę, w których prezydent wybierany jest w wyborach bezpośrednich, a w wyborach parlamentarnych system wyborczy daje przewagę partii, która uplasuje się na pierwszym miejscu. - Dzięki temu partia Macrona zdobędzie absolutną większość, co jeszcze rok temu było nie do pomyślenia - dodała. - Francuzi najpierw wybrali prezydenta, a teraz chcą dać mu narzędzie do realizacji swojego programu. To jest dokładnie to, co De Gaulle zrobił w 1958 roku - mówiła Francoise Fressoz.

Ponad 400 na 577 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym - na taką większość absolutną ma szansę partia Emmanuela Macrona, mimo, że nie cieszy się on aż takim masowym poparciem. Pozostałe partie, jak i niektórzy eksperci we Francji podaje pod wątpliwość sprawiedliwość systemu, który daje tak dużą przewagę jednej partii i nie jest odzwierciedleniem rzeczywistych nastrojów politycznych. Thomas Guenolé - politolog z uczelni Science Po mówi wprost: to system niedemokratyczny. - W momencie, gdy nasze Zgromadzenie Narodowe przestaje być reprezentatywne, nasza demokracja parlamentarna staje się parodią, demokracją operetkową - uważa Thomas Guenolé.

Z kolei André Bercoff - pisarz i publicysta - zauważa, że Emmanuel Macron będzie musiał zmierzyć się z kryzysem gospodarczym, kryzysem tożsamościowym francuskiego społeczeństwa, problemem politycznej poprawności i dewaluacji władzy. - Uważam, że trzeba dać Macronowi to, co ma do zrobienia i zobaczyć co mu z tego wyjdzie - zaznaczał Bercoff.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Françoise Fressoz (dziennikarka polityczna "Le Monde"), Thomas Guenolé (politolog, Science Po- CEVIPOF) André Bercoff (pisarz, publicysta)

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 18.12

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak