Kto odpowiada za ostatni wielki cyberatak?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 19:30
- Praktycznie nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, kto za takim atakiem stoi - przyznał dr Andrzej Kozłowski z Cyberdefence24.pl. W radiowej Jedynce przybliżył możliwe hipotezy.
Audio
  • Wielki cyberatak. Kto za niego odpowiada? (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: REDPIXEL.PL/shutterstock.com/cc

Systemy komputerowe - między innymi na Ukrainie, w Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii - padły we wtorek ofiarą cyberataków. Szwajcarskie służby do spraw cyberbezpieczeństwa podały, że za awarie odpowiedzialny jest wirus typu ransomware znany jako Petya.

Czy na podstawie tego, jakiego typu jest to wirus można przypuszczać, kto mógł stać za tym atakiem? - Praktycznie nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, kto za takim atakiem stoi. Możemy tylko przypuszczać, możemy analizować, nie tylko i wyłącznie techniczną stronę, ale też kwestię np. geopolityczną pewnej sytuacji międzynarodowej czy sytuacji wewnętrznej danego kraju - powiedział w audycji "Więcej świata" dr Andrzej Kozłowski z Cyberdefence24.pl.

- Pierwsza teza - że są to Rosjanie, którzy testują różnego rodzaju broń, również cyberbroń na Ukrainie (...) Drugą rzeczą jest podejrzewanie grupy Lazarus, która miała stać także za atakiem WannaCry. Jest to grupa hakerska związana z reżimem Kim Dzong Una w Korei Północnej (...) Trzecia hipoteza zakłada, że mamy do czynienia z jakąś niezidentyfikowaną, niepaństwową grupą hakerską czy grupą haktywistów - wyliczył gość radiowej Jedynki.

- Warto jeszcze wspomnieć, moim zdaniem, o jednym scenariuszu, że jest to być może swoisty test. Test przeprowadzony przez służby jakiegoś kraju co można zrobić za pomocą cyberataku. To może być preludium do czegoś większego - ocenił dr Kozłowski.

Co możemy zrobić, by się przed cyberatakiem obronić? Wysłuchaj całego wywiadu. Z dr. Andrzejem Kozłowskim rozmawiał Adrian Bąk.

W Grecji drugi tydzień trwa strajk pracowników służb komunalnych. W Atenach i innych miastach kraju zalegają sterty śmieci. Strajkujący domagają się lepszych warunków zatrudnienia i stałych umów o pracę dla kolegów zatrudnionych na krótkoterminowych kontraktach. Więcej w relacji Beaty Kukiel-Vraili, korespondentki Polskiego Radia z Aten.

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer oznajmił, że "wiele wskazuje na to, iż władze Syrii są znów gotowe do użycia broni chemicznej, tak jak to miało miejsce w kwietniu". Zapowiedział też, że jeśli dojdzie do ataku, to "cena militarna" dla władz w Damaszku będzie wysoka. Na ten temat porozmawialiśmy z Mariuszem Borkowskim, wieloletnim korespondentem polskich mediów w krajach arabskich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Mariusz Borkowski (wieloletni korespondent polskich mediów w krajach arabskich), dr Andrzej Kozłowski (Cyberdefence24.pl)

Data emisji: 28.06.2017

Godzina emisji: 18.11

kk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyberprzestępcy szukają nowych punktów ataku na firmy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 07:45
Cyberprzestępcy nieustannie doskonaloną swoje umiejętności. Wraz z rozwojem technologicznym przybywa też obszarów, które można wykorzystać do ataku na organizację. W dużym przedsiębiorstwie potencjalnych miejsc jest 150–200 – wynika z wyliczeń Deloitte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberataki. Premier Beata Szydło: nie zdecydowaliśmy się na podwyższenie stopnia alarmowego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 19:40
W związku z cyberatakami nie zdecydowaliśmy się na podwyższenie stopnia alarmowego - powiedziała w środę premier Beata Szydło po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie chronić swoje dane osobowe i ustrzec się przed kosztownymi konsekwencjami kradzieży tożsamości?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 19:00
Wiele firm i instytucji w całej Europie, a także USA, czy Indiach zmaga się ze skutkami wtorkowego cyberataku, do którego wykorzystany został wirus Petya. Blokuje on zainfekowane komputery, a za ich odblokowanie hakerzy domagają się okupu. To najlepiej pokazuje, że zagrożenia czyhające na nas w cyberprzestrzeni mogą nas sporo kosztować w świecie realnym. Jak się zatem przed nimi ustrzec?
rozwiń zwiń