Czy Turcji jeszcze zależy na Europie? Trudne rozmowy w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 20:22
- Radykalne zerwanie relacji między Turcją a Unią Europejską nie byłoby opłacalne również dla Turcji długofalowo - powiedział w audycji "Więcej świata" Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Audio
  • Relacje Turcja-UE. Czy jest jeszcze co ratować? (Jedynka/Więcej świata)
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganFoto: EPA/TURKISH PRESIDENTAL PRESS OFFICE HANDOUT

We wtorek (25.07) w Brukseli odbyła się narada przedstawicieli KE i rządu Turcji na temat wzajemnej współpracy. Coraz więcej głosów po obu stronach przekonuje jednak, że nie ma o czym rozmawiać. Choć niektóre sondaże w Turcji pokazują 70-proc. poparcie dla UE, to trendem jest słabnący entuzjazm. 

Gość Jedynki przyznał, że Unia Europejska jest w tle tureckich działań i wydaje się, że jest coraz mniej ważna. Ankara angażuje się w inne projekty np. kryzys katarski, konflikt w Jerozolimie, a ostatnio pochwaliła się podpisaniem umowy zbrojeniowej z Rosją. Wasilewski wskazał jednak, że w sprawie Kataru Turcja nie rozegrała najlepszej partii, a umowa z Rosją na dostawę systemu rakietowego S-400 też nie jest przesądzona. 

- Radykalne zerwanie relacji między Turcją a Unią Europejską nie byłoby opłacalne również dla Turcji długofalowo - powiedział Karol Wasilewski i dodał, że Turcja prawdopodobnie zdaje sobie z tego sprawę. Czego może obawiać się Recep Tayyip Erdogan? Dlaczego nie na rękę mu bliższy sojusz z Rosją? Czy Niemcy oficjalnie zostały już przeciwnikiem Turcji?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W audycji wyemitowano też wywiad z ambasadorem Iraku w Polsce o sytuacji w Mosulu. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Karol Wasilewski (PISM), Asaad Sultan Hachem Abogulal (ambasador Iraku)

Data emisji: 25.07.2017

Godzina emisji: 18.12

fc/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juncker: Turcja powinna być przywiązana do demokratycznych wartości

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 12:21
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował do Turcji o podtrzymanie przywiązania do demokratycznych wartości. Ankara powinna działać demokratycznie, jeśli zależy jej na przystąpieniu do Unii Europejskiej - przekonywał polityk.
rozwiń zwiń