Zamach w Barcelonie. "Prawo w Europie musi być zmienione"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 19:27
- Atak na Hiszpanię miał być zaskoczeniem i był zaskoczeniem - powiedziała na antenie Jedynki dr Magdalena El Ghamari. Red. Jerzy Haszczyński stwierdził natomiast, że "mimo wszystko jest to kraj, który jest przygotowany do walki z terroryzmem".
Audio
  • dr Magdalena El Ghamari i Jerzy Haszczyński o zamachu w Barcelonie (Więcej świata/Jedynka)
W wyniku zamachu w Barcelonie zginęło 14 osób, a ponad 130 zostało rannych
W wyniku zamachu w Barcelonie zginęło 14 osób, a ponad 130 zostało rannychFoto: PAP/EPA/Quique Garcia

W czwartek po południu kierowca furgonetki wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w centrum Barcelony, zabijając co najmniej 13 osób i raniąc ponad 130. Sprawca ataku, do którego przyznało się Państwo Islamskie, zginął zastrzelony przez policję w Cambril. To właśnie tam w piątek nad ranem grupa napastników wjechała samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku.

- Sytuacja jest o tyle trudna, że mieszkańcy Unii Europejskiej muszą się w końcu zastanowić, jak sobie z tym wszystkim poradzić. Tu nie chodzi o to, że zamach się wydarzył w Hiszpanii, tylko o to, że w dalszym ciągu w Europie jest niebezpiecznie i będzie niebezpiecznie. Prawo nie nadąża za szybko zmieniającą się Europą. Możemy narzekać na służby, ale wzajemne obwinianie się nic nie da. Tutaj po raz kolejny zadziałał element zaskoczenia. Prawo musi zostać zmienione - oceniła w audycji "Więcej świata" Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas.

Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej" dodał, że "nie tylko prawo, ale i podejście ludzi nie nadąża za zmianami". - Cały czas istnieje niechęć do różnych środków bezpieczeństwa. Teoretycznie się to zmienia, ale cały czas jest to powolny proces. Tak na dobrą sprawę trudno jest teraz powiedzieć, co odczuwają Hiszpanie. Jedno jest pewne, mimo że nie wykryli tego zamachu, to kraj ten jest przygotowany do walki z terrorystami. W końcu nie wiemy, ile na dobra sprawę wcześniej udaremniono tych zamachów - wskazał.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Michał Żakowski 

Goście: dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 18.08.2017

Godzina emisji: 18.12

koz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zamach w Barcelonie. "Miasto jest głęboko zranione"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 12:21
– Ludzie są w szoku. Nie da się nie płakać. To miasto jest głęboko zranione – mówi na naszej antenie Małgorzata Villatoro, Polka mieszkająca w Barcelonie.
rozwiń zwiń