Autonomia Palestyńska: pierwsze zmiany od 11 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 19:46
- W tym tygodniu premier Rami Hamdallah, wywodzący się z partii Fatah, po 10 latach przejął administracyjną kontrolę nad terytorium Strefy Gazy - powiedział na antenie radiowej Jedynki Marcin Gutowski.
Audio
  • Marcin Gutowski o zmianach w Autonomii Palestyńskiej (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wojciech Cegielski/PRSA

We władzach Autonomii Palestyńskiej, w której to strukturze od 11 lat nie było wyborów parlamentarnych ani prezydenckich, zachodzą przełomowe zmiany.

Po ostatnich wyborach doszło tu do bratobójczej walki pomiędzy zwolennikami dwóch największych partii: Fatahu i Hamasu. Na zachodnim brzegu Jordanu rządzi bardziej umiarkowana Fatah, w strefie Gazy - radykalna Hamas.

Przez lata blokada komunikacyjna tego terytorium przyniosła niemal katastrofę humanitarną.

Korespondent Polskiego Radia ocenił, że Palestyńczycy żyją nadzieją i zapowiadanym porozumieniem zwaśnionych frakcji, zmuszonych do negocjacji przez sytuację wewnętrzną, ale także presję z zewnątrz. Premier Rami Hamdallah, wywodzący się z Fatahu, po 10 latach przejął administracyjną kontrolę nad terytorium Strefy Gazy.

Marcin Gutowski wskazał, że w odciętej od świata strefie, w której połowa spośród 2 milionów mieszkańców żyje za mniej niż dolara dziennie, bezrobocie wśród młodych sięga 60 procent, a 95 procent zasobów wody nie nadaje się do użytku.

Jedyną realną szansą na przerwanie ekonomicznej blokady jest uregulowanie statusu przejścia granicznego z Egiptem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Marcin Gutowski (korespondent Polskiego Radia)

Data emisji: 6.10.2017

Godzina emisji: 18.13

abi/kk

Czytaj także

Sekretarz generalny ONZ z wizytą w Autonomii Palestyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 19:37
Sekretarz generalny ONZ wezwał do zakończenia sporów politycznych wśród Palestyńczyków. Podczas wizyty w Strefie Gazy Antonio Guterres powiedział, że Strefa Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu są częścią jednej Palestyny.
rozwiń zwiń