X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znów gorąco w Hiszpanii. Katalonia straci autonomię, ale ogłosi niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 19:13
- Senatorowie są za kontynuowaniem ścieżki zawieszenia autonomii Katalonii. Do tego głosowania dojdzie jutro w samo południe. Z kolei Barcelona idzie swoją drogą. Przypuszczam, że w stronę ogłoszenia niepodległości - mówiła na antenie radiowej Jedynki korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii, Ewa Wysocka.  
Audio
  • Pełną władzę nad Katalonią może niebawem przejąć centrala w Madrycie (Jedynka/Więcej świata)
Wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria (L), minister sprawiedliwości Rafael Catala (2-L), szef MSW Juan Igancio Zoido (3-L) podczas posiedzenia senatu
Wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria (L), minister sprawiedliwości Rafael Catala (2-L), szef MSW Juan Igancio Zoido (3-L) podczas posiedzenia senatuFoto: PAP/EPA/Fernando Villar

W celu zapobieżenia secesji regionu hiszpański Sąd Najwyższy odrzucił w czwartek prośbę regionalnego rządu katańskiego o wstrzymanie się z zastosowaniem środków proponowanych przez hiszpański rząd, które obejmują m.in zawieszenie katalońskiej autonomii.

Hiszpański senat proceduje obrady, na których ma zapaść decyzja o odebraniu Katalonii statusu autonomii. - Madryt kontynuuje swoją ścieżkę. Słychać, jak jest gorąco, ten pan, który krzyczy za mną, to jest pan senator z Katalonii, który apeluje, aby nie zawieszać autonomii. Wcześniej występowała wicepremier hiszpańskiego rządu, Soraya Sáenz de Santamaría i senator socjalistów, są oni za kontynuowaniem tej ścieżki zawieszenia autonomii, podobnie jak większość senatorów. Do tego głosowania dojdzie jutro w samo południe - mówiła Wysocka. - Z kolei Barcelona idzie swoją drogą. Przypuszczam, że idzie w stronę ogłoszenia niepodległości. Pamiętajmy - to są ostatnie godziny rządów Carlesa Puidgemonta - dodała.

Dziennikarka przypomniała, że dochodziło do dialogu między Katalonią a UE. - Unia Europejska została wprost kilkakrotnie zaproszona przez Carlesa Puidgemonta do tego, żeby była mediatorem. Był nawet moment, gdy doszło do pewnego zbliżenia między Katalonią a Donaldem Tuskiem, który wysłał bardzo osobisty list do Carlesa Puidgemonta i chyba właśnie on doprowadził do tego, że 10 października, czyli 10 dni po referendum, premier Katalonii zrezygnował z ogłoszenia niepodległości. Dostał za to bardzo po uszach od partii niepodległościowych - podkreśliła korespondentka. - Unia nie może uznać niepodległości Katalonii. Dałoby to zielone światło dla wszystkich regionalnych ruchów niepodległościowych, których w Europie jest bardzo dużo - dodała.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawiano również o nowych wątkach ws. zabójstwa prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy'ego oraz o zamachu, do którego doszło wczoraj w Kijowie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Ewa Wysocka (korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii), Paweł Buszko (korespondent Polskiego Radia na Ukrainie), prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 26.10.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: szczyt UE to znaczny krok do przodu, mamy ocieplenie relacji z Grupą Wyszehradzką

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 19:45
- Najistotniejsza była zgoda wśród przywódców co do tego, jakie problemy należy rozwiązać – mówił Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego UW. Zwrócił uwagę, że kraje UE są jednomyślne m.in. względem negocjacji w Londynem, a obawiano się, że Brexit może spowodować zapaść UE. Nie widać też różnic w kwestii zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej.
rozwiń zwiń