Donald Trump uznaje Jerozolimę za stolicę. ”Ryzykowny ruch”

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 19:39
Była to jedna z obietnic wyborczych prezydenta USA Donalda Trumpa, taka, którą jest w stanie wypełnić przez swoje postanowienie. Ale przenoszenie ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy potrwa 5-6 lat - mówił w Jedynce Michał Baranowski (German Marshall Fund).
Audio
  • Prezydent USA w sprawie Jerozolimy, sytuacja na Ukrainie i decyzja MKOL ws. rosyjskich sportowców (Jedynka/Więcej świata)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Według Michała Baranowskiego decyzja o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy to decyzja bardzo ryzykowna. Jednocześnie to bardzo proizraelski ruch – mówił, dodając, że Izrael oczekiwał tego od USA od długiego czasu. Ta decyzja ma znaczenie dla konserwatywnych i religijnych wyborców - mówił też gość Jedynki.

Według eksperta German Marshall Fund to wyłamanie się z dotychczasowych reguł negocjacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Status Jerozolimy miał być punktem negocjowanym przez Izrael i przywódców palestyńskich – zauważył Michał Baranowski. Jak mówił, taka decyzja może spowodować akty antyamerykańskie w regionie. Decyzję USA krytykowały już z wyprzedzeniem Arabia Saudyjska i Turcja.

Michał Baranowski komentował, że mamy dwie polityki amerykańskie. Jedna to słowa i działania Trumpa, ale tylko niektóre rzeczy, dochodzą do poziomu Gabinetu Owalnego. Druga polityka, to w ocenie gościa Jedynki. działania administracji Pentagonu, Departamentu Stanu - tu jest kontynuacja zagranicznej polityki republikańskiej. Mamy tu dwie rzeczywistości, i czasem pierwsza, czasem druga, wybija się na dalszy plan - powiedzial Michał Baranowski.

Więcej w audycji. W programie była też mowa o burzy politycznej na Ukrainie i decyzji MKOL-u, który odsunął reprezentację Rosji od udziału w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Korei Południowej.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Michał Baranowski, German Marshall Fund, Paweł Buszko, korespondent Polskiego Radia w Kijowie, Michał Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie

Data emisji: 6.12.2017

Godzina emisji: 18.13

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"USA Trumpa to nadal światowy policjant. Jednak nastroje w Ameryce się zmieniają i nie wiadomo, co będzie dalej"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 23:59
Najgorsze się nie ziściło. Nie ma tajnych umów z Rosją za plecami Europy Wschodniej. Jednak Amerykanie czują się przeciążeni nadmiarem zadań. To może być zły prognostyk - powiedział portalowi PolskieRadio.pl Ulrich Speck, ekspert Elcano Royal Institute.
rozwiń zwiń