Kryzys Unii Europejskiej już się skończył? "Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 19:43
- Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że Unia Europejska jest w takim ciężkim kryzysie. Najtrudniejsze lata ma już chyba za sobą. Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze - mówił w audycji "Więcej świata" dr hab. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw międzynarodowych). Komentował słowa Mateusza Morawieckiego z expose, który mówił m.in. o kryzysie UE.
Audio
  • Premier stwierdził w expose, że sprzeciwia się powstaniu Europy "dwóch prędkości" (Jedynka/Więcej świata)
Premier Mateusz Morawiecki (L), Piotr Gliński (C), Beata Szydło (P) przed wygłoszeniem przez premiera expose w Sejmie
Premier Mateusz Morawiecki (L), Piotr Gliński (C), Beata Szydło (P) przed wygłoszeniem przez premiera expose w SejmieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Premier Mateusz Morawiecki w expose mówił o tym, że "Unia Europejska jest w punkcie zwrotnym". Zdanie nowego premiera o kryzysie UE podziela większość polityków w Europie. - Nie chcemy Unii wielu prędkości - mówił także szef rządu.

- Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że Unia Europejska jest w takim ciężkim kryzysie. Najtrudniejsze lata ma już chyba za sobą. Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze. W tym roku strefa euro rozwija się szybciej niż Stany Zjednoczone. 2,3 proc., taki jest przewidywany wzrost - mówił Sebastian Płóciennik.

- Nawet we Włoszech, Francji czy w Grecji obserwujemy to ożywienie. To są dobre warunki, żeby zacząć rozmawiać o pogłębieniu strefy euro i wprowadzeniu instytucji, które zabezpieczą ją przed kolejnym kryzysem, bo osłabienie koniunktury kiedyś nadejdzie - dodał. 

Ekspert PISM tłumaczył, jakiego rodzaju podziałów instytucjonalnych obawia się nasz kraj. - Polska nie sprzeciwia się pogłębieniu integracji. Niepokoi nas wprowadzenie nowych instytucji politycznych wyłącznie dla strefy euro. To byłoby rzeczywiście wprowadzenie integracji wielu prędkości, bo oznaczałoby, że dla różnych poziomów integracji, mamy inne gremia decyzyjne - podkreślił.  

- W interesie Polski jest to, żeby jednak zachować spójność polityczną, żeby decydować wspólnie o całym procesie integracyjnym - dodał.    

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o wycofaniu wojsk rosyjskich z Syrii oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie w kontekście niepokojów wokół Jerozolimy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr hab. Sebastian Płóciennik (PISM, Uczelnia Vistula), Adam Balcer (Wise Europa)

Data emisji: 12.12.2017

Godzina emisji: 18.15

dcz/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prezydent Francji chce współpracy z Izraelem, ale sprzeciwia się deklaracji Donalda Trumpa ws. Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 19:09
Prezydent Francji skrytykował decyzję prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu przez Stany Zjednoczone Jerozolimy za stolicę Izraela. Emmanuel Macron wypowiadał się na ten temat przy okazji wizyty w Paryżu premiera Benjamina Netanjahu. Przyjazdowi izraelskiego premiera towarzyszyły protesty na ulicach stolicy Francji. 
rozwiń zwiń