X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska, Węgry i Europa Środkowa. Trójmorze ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:19
- Zamysł Polski jest taki, żeby stworzyć taką sieć transgraniczną, transportowo-energetyczno-przesyłowo-drogową północ-południe. I to ma sens - mówił w radiowej Jedynce o inicjatywie Trójmorza publicysta Andrzej Talaga. 
Audio
  • Polska i Węgry są częścią inicjatywy Trójmorza (Jedynka/Więcej świata)
Premier Mateusz Morawiecki i szef węgierskiego rządu Viktor Orban
Premier Mateusz Morawiecki i szef węgierskiego rządu Viktor OrbanFoto: PAP/EPA/Tibor Illyes

Premier Mateusz Morawiecki udał się z wizytą do Budapesztu, aby spotkać się z Viktorem Orbanem. Rozmowy obu premierów dotyczyły też m.in. przyszłości UE, Grupy Wyszehradzkiej i kwestii energetycznych. Orban podkreślił przy tym, że Polska jest decydującą siłą Europy Środkowej. Z Węgrami łączy nas przynależność do Grupy Wyszehradzkiej oraz uczestnictwo w projekcie Trójmorza.

Ekspert odniósł się do aspektów historycznych międzynarodowego sojuszu. - Istnieje pewna grupa państw, która ma mniej lub bardziej wspólną historię, bo te państwa, które określamy mianem Międzymorza przechodziły okres komunizmu. Wyszły z komunizmu czy to sowieckiego czy jugosławiańskiego. Niemniej były to kiedyś komunistyczne dyktatury. Cześć z nich dzieli jeszcze głębszą historię, niektóre były częścią Austrii a potem Austro-Węgier, te niewątpliwie mają wspólną historię i tradycję kulturową - stwierdził Andrzej Talaga.

- Jednak całość Międzymorza - nie. To pokazuje np., że w różnych projektach międzymorza, bo przecież nie jest to nowa myśl, różne państwa się tam znajdowały. Piłsudski np. myślał o Finlandii. Nie bardzo ona pasowała do takich krajów jak Chorwacja czy Węgry. Z kolei w koncepcji okresu wojennego lat 40. mówiono o federacji polsko-czechosłowackiej czy nawet polsko-jugosławiańskiej, więc było to bardziej zawężone do krajów Europy Środkowej - dodał.

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę na niewielką siłę ekonomiczną państw Trójmorza. - Współczesność to jednak gospodarka. Jak weźmiemy te wszystkie państwa Trójmorza, które są w UE, to ekonomicznie, czyli pod względem zsumowanego PBK, jest to tylko 1/3 PKB Niemiec. Podobnie z wydatkami na zbrojenia, to 1/3 niemieckich, a te nie są wcale najwyższe (…). Gdyby było tak, że byłby to sojusz, federacja, te państwa działałyby razem, to jest to tylko 1/3 potencjału niemieckiego - zaznaczył Talaga. - Byłby to mimo wszystko słaby gracz w Europie - dodał.

Dziennikarz dostrzegł również aspekty projektu, które warto realizować. - Zamysł Polski jest taki, żeby stworzyć taką sieć transgraniczną, transportowo-energetyczno-przesyłowo-drogową północ-południe. I to ma sens - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o wyborach w Rosji oraz sytuacji we Włoszech.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Andrzej Talaga (publicysta), Piotr Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich), Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia we Włoszech)

Data emisji: 03.01.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Kik: w Grupie Wyszehradzkiej Polska zostaje sama

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 16:33
- 2018 rok będzie rokiem politycznym. Stawiam, że 9 stycznia premier Morawiecki na spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jen-Claude Junckerem złagodzi wizerunek Polski. KE powinna się cofnąć z wielu powodów – rysuje się zamieszanie w samej Unii, po drugie UE przyjmie stanowisko V4 ws. uchodźców – mówił w audycji Rozmowa PR24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń