Gospodarka Katalonii po referendum. Kto kogo bardziej potrzebuje?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 20:01
Większość z nich zakładała, że proces niepodległościowy będzie się wiązał z pewnymi trudnościami - powiedział w audycji "Więcej świata" o Katalończykach i sytuacji w regionie Maciej Okraszewski z portalu "dzialzagraniczny.pl"
Audio
  • Maciej Ostaszewski o gospodarczych konsekwencjach referendum w Katalonii (Więcej świata/Jedynka)
Panorama Barcelony, stolicy Katalonii
Panorama Barcelony, stolicy KataloniiFoto: shutterstock/basiczto

Rząd centralny w Madrycie zredukował o blisko 800 mln euro tegoroczny budżet Katalonii - podało w czwartek ministerstwo finansów. Cięcia, według rządu Mariano Rajoya, mają związek z przestarzałym modelem finansowania wspólnot autonomicznych w Hiszpanii. Jednocześnie Madryt wylicza, że Katalonia na chaosie wywołanym przez referendum niepodległościowe, straciła miliard euro. 

- To są szacunki, to nie są twarde dane. To nie są pieniądze, które straciła już Katalonia - powiedział Maciej Okraszewski. Jak wskazał, są to też przewidywania, ile region może stracić, jeśli obecny trend się utrzyma. Dodał jednak, że gospodarczo Katalonia naprawdę traci. - Duże firmy przemysłowe nie mogą przenieść fabryk z dnia na dzień - zauważył gość Jedynki, ale wyjaśnił, że wystarczy już samo przeniesienie siedziby i płacenie podatków w innym miejscu. Tak postąpiło ok. 3 tys. przedsiębiorstw. 

- Dla tej części Katalończyków, która jest nastawiona proniepodległościowo to jest na pewno dotkliwe, ale oni są tak zaangażowani emocjonalnie w ten proces, że są gotowi to przetrzymać - powiedział Maciej Okraszewski. Jak dodał, większość z nich zakładała, że proces niepodległościowy będzie się wiązał z pewnymi trudnościami.

Jaki wpływ ma katalońska gospodarka na resztę kraju? Dlaczego nie udało się przeprowadzić bojkotu katalońskich produktów? Dlaczego nadal nie został uformowany nowy rząd regionu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji poruszono też temat działań Donalda Trumpa, związanych z Izraelem i Palestyną.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Maciej Ostaszewski ("dzialzagraniczy.pl"), Michał Wojnarowicz (PISM)

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 18.13

fc

Czytaj także

Kryzys w Katalonii. Carles Puigdemont skompromitował ideę niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 20:07
Ci, którzy dążyli do niepodległości, spodziewali się, że instytucje unijne wejdą w jakąś mediację, będą przymuszały Madryt do rozmów - powiedziała w audycji "Więcej świata" dr Małgorzata Bonikowska o konflikcie w Katalonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia po wyborach. Carles Puigdemont wróci do władzy?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 20:17
Rajoy i Puigdemont wchodzą w te same buty - będą się znowu mocować, kto ustawi warunki dialogu - powiedziała w audycji "Więcej świata" iberystka Katarzyna Kacprzak. 
rozwiń zwiń