Najbardziej skorumpowany kraj w UE obejmuje jej prezydencję. "Bułgarskim politykom dobrze się z korupcją żyje"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 19:20
- W Bułgarii faktycznie nie ma woli politycznej, żeby ten stan rzeczy zmienić. Czemu jej nie ma? Bo samym politykom dobrze się z korupcją żyje - mówił na antenie radiowej Jedynki Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). 
Audio
  • Czy Bułgaria upora się z korupcją? (Jedynka/ Więcej świata)
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i premier Bułgarii Bojko Borysow
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i premier Bułgarii Bojko BorysowFoto: PAP/EPA/GOVENMENT PRESS OFFICE

Bułgaria rozpoczyna półroczną prezydencję w Unii Europejskiej. Największą bolączką tego kraju jest korupcja. Prezydencja Bułgarii zaczyna się w momencie, gdy prezydent zawetował ustawę antykorupcyjną. UE wielokrotnie nakłaniało ten kraj do zreformowania prawa dotyczącego korupcji.

- Bułgaria rozpoczęła prezydenturę 1 stycznia, drugiego dnia tego miesiąca prezydent Radew zawetował uchwaloną przez parlament ustawę antykorupcyjną. Trzeba przyznać, że rządząca Bułgarią koalicja próbowała na ostatnią chwilę uchwalić tę ustawę, udało im się to dopiero w grudniu. Chcieli zdążyć przed początkiem prezydencji ze względów wizerunkowych. A dlaczego prezydent zawetował ustawę? Gdyż uznał ją za zbyt łagodną, za fasadową - mówił ekspert. - Stwierdził, że zawarte w niej rozwiązania wcale nie gwarantują skutecznej walki z korupcją - dodał.

Analityk PISM tłumaczył, że w Bułgarii zwyczajnie brakuje woli politycznej do poważnego zabrania się za korupcję. - Rządząca koalicja bez większego problemu jest w stanie oddalić weto prezydenta. Bułgaria zajmuje ostatnie miejsce wśród państw Unii Europejskiej, a nawet przed nią są państwa które chcą przystąpić do UE, tj. Serbia czy Czarnogóra. Wynika to z faktu, że w Bułgarii faktycznie nie ma woli politycznej, żeby ten stan rzeczy zmienić - zaznaczył Pieńkowski. - Czemu jej nie ma? Bo samym politykom dobrze się z korupcją żyje – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono także o polityce migracyjnej prezydenta USA Donalda Trumpa.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Materiał o imigrantach w USA: Adrian Bąk

Goście: Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Lech Miodek (b. dyplomata w krajach Ameryki Południowej)

Data emisji: 11.01.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy jest jeszcze szansa na łagodny rozwód Londynu z Brukselą?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 13:21
- Wielka Brytania jest w niezwykle trudnej sytuacji, jeśli chodzi o przyszłe relacje z Unią Europejską i cały proces negocjacyjny - mówi w Jedynce Piotr Buras z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń