Co dalej z niemieckim rządem? "Sytuacja jest skomplikowana"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 19:32
- Obecna sytuacja w Niemczech jest na tyle skomplikowana, że może zagrozić samej Angeli Merkel - powiedział na antenie Jedynki Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Audio
  • Cornelius Ochmann o niemieckich rozmowach ws. utworzenia rządu (Więcej świata/Jedynka)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: 360b/shutterstock.com

Niemiecka chadecja (CDU/CSU) i socjaldemokraci (SPD) osiągnęli w zakończonych w piątek rozmowach sondażowych porozumienie w wielu kwestiach polityki zagranicznej i wewnętrznej ewentualnego wspólnego rządu. Dokument podsumowujący te rozmowy będzie podstawą oficjalnych negocjacji koalicyjnych, jeśli ich podjęcie zatwierdzą zjazdy partyjne.

- To, co teraz się odbywa to nie są negocjacje tylko rozmowy sondażowe. Sytuacja jest skomplikowana. Jeżeliby nie doszłoby w tej chwili do stworzenia rządu, to nie tylko kanclerz Angela Merkel byłaby zagrożona, ale także kierownictwo SPD. Tak naprawdę wszyscy są zainteresowani politycznym kompromisem i jego stworzeniem. To, czy on przetrwa cztery lata, to już inna sprawa. Ja myślę, że ten konsensus zostanie w końcu osiągnięty - powiedział Cornelius Ochmann.

Gość Jedynki dodał, że obecne rozmowy osłabiają nie tylko pozycję Niemiec, ale także całej Unii Europejskiej. - Tutaj jest nacisk nie tylko ze strony Francji, ale także innych państw, by ten rząd w końcu powstał. Wszyscy chcą, by Unia w końcu zajęła się Brexitem i reformą całej Wspólnoty - dodał Ochmann.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Kornelius Ochman (dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej), 

Data emisji: 15.01.2017

Godzina emisji: 18.12

koz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak