Jaka przyszłość UE? Działa grupa pod hasłem ”robić mniej, a efektywniej”

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 19:32
W Komisji Europejskiej powołano specjalny zespół do spraw ustalenia, jakie ew. kompetencje mogłyby zostać oddane z powrotem państwom unijnym. O problemach z tym związanych mówił w Jedynce Spasimir Domaradzki, Uczelnia Łazarskiego. 
Audio
  • Zmiany w UE, sytuacja w Katalonii, nowa kandydatka na premiera Rumunii (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Komisja EuropejskaZ

Dziś KE powołała członków grupy roboczej pod hasłem ”robić mniej, a efektywnij”. Ma ona wyznaczyć obszary polityki europejskiej, w których kompetencje mogłyby lub powinny wrócić do stolic. Na czele tej grupy stanął Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej. Pierwszy raport ma być przedstawiony w połowie lipca.

Uwaga KE powinna się skupić na tych obszarach, które są kompetencjami łączonymi między państwami członkowskimi a UE. - Gdyby Komisja chciała pewne kompetencje zarezerwować wyłącznie sobie mogłoby dojść do otwarcia puszki Pandory - stwierdził Spasimir Domaradzki. Dodał, że prawdopodobnie zmiany w wyłącznych kompetencjach UE wymagałyby zmiany traktatów. Z tych drugich, łączonych, jego zdaniem można wycofać się cicho, przez zaniechanie działań. Jeśli chodzi o dziedziny - to mogłyby być jego zdaniem np. kwestie migracyjne.

- KE uznała, że nie może zamykać oczu na rzeczywistość i krytykę ze strony części polityków - to jej reakcja - komentował gość Jedynki.

Jakie zmiany czekać mogą Komisję Europejską i Unię Europejską? Więcej w audycji.

W programie była mowa o dymisji premiera w Rumunii i o sytuacji w Katalonii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Materiał: Adrian Bąk

Goście: Maciej Okraszewski (blog dzialzagraniczny.pl), Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 19.01.2017

Godzina emisji: 18.12

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przewodnictwo Bułgarii w UE i sprawy ważne dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 08:14
Bułgaria, która od poniedziałku sprawuje przewodnictwo w Unii Europejskiej, formalnie rozpocznie prace w przyszłym tygodniu. Do Sofii wybiera się wtedy na wyjazdowe posiedzenie Komisja Europejska. Wśród spraw, którymi zajmie się Bułgaria, będą też ważne kwestie dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potwierdziliśmy wolę współpracy". Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem KE

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 06:14
- Pokazaliśmy, o co nam chodzi w reformie wymiaru sprawiedliwości - by było więcej transparentności, niezależności, obiektywności, też efektywności kosztowej - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KE: prowadzimy konstruktywny dialog z polskim rządem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 12:55
Prowadzimy konstruktywny dialog w sprawie praworządności z polskim rządem, a uruchomienie artykułu 7 Traktatu o UE nie oznacza sankcji; to artykuł, który ma być ostrzeżeniem - oświadczył w środę w Strasburgu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. 
rozwiń zwiń