X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Amerykanie powinni wesprzeć Międzymorze ekonomicznie i my musimy tego żądać "

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 18:44
- Międzymorze, które byłoby oddzielnym konstruktem geopolitycznym na pomoście bałtycko-czarnomorskim, co najmniej składające się z Polski, Ukrainy i Rumunii, a najlepiej jeszcze z Białorusi, musi mieć podglebie ekonomiczne. Amerykanie powinni wesprzeć ten projekt ekonomicznie i my musimy tego żądać - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Jacek Bartosiak, ekspert ds. międzynarodowych. 
Audio
  • "Stany Zjednoczone powinny wesprzeć Międzymorze ekonomicznie" (Jedynka/więcej świata)
Rex Tillerson, amerykański sekretarz stanu w Warszawie
Rex Tillerson, amerykański sekretarz stanu w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

W piątek i sobotę z wizytą w Warszawie przebywał amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson. Rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Wielu komentatorów podkreśla, że sam fakt wizyty i dużego zainteresowania administracji Donalda Trumpa Polską jest sukcesem.

Dr Jacek Bartosiak stwierdził, że zainteresowanie USA leży zupełnie gdzie indziej. - Cały czas atencja Stanów Zjednoczonych skoncentrowana jest na Pacyfiku. Wystarczy prześledzić wydarzenia ostatnich tygodni, choćby przemowę Trumpa w Davos. Mówił konkretnie o Chinach, rzucił wyzwanie, będzie bronić prymatu światowego. Ogłoszona w ostatnich tygodniach przez generała Mattisa narodowa strategia mówi wprost, że wchodzimy w nową epokę rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji - podkreślił Bartosiak.

- To jest fundamentalna zmiana, dlatego historycznie, od kiedy Amerykanie byli tak potężni, że zaczęli spoglądać poza swoje oceany, zawsze Europa była dla nich najważniejsza - dodał.

Ekspert mówił, że mimo to, Polska jest bardzo ważnym punktem dla USA. - Oczywiście jesteśmy strategicznie ważnym punktem. Musimy porozmawiać o mierze. Jesteśmy w uskoku geopolitycznym, dla Amerykanów jesteśmy w bardzo ważnym miejscu - między lądem a morzem, na pomoście bałtycko-czarnomorskim, w kordonie sanitarnym powstrzymującym rewizjonistyczne państwo, które nie akceptuje ładu światowego USA, czyli Rosję - zaznaczył.

- Uważam jednak, że to zainteresowanie USA jest za małe pod obsługę interesów Rzeczpospolitej, również wojskowo, a w szczególności biznesowo - dodał.   

Gość Jedynki mówił , że geopolityczna konstrukcja, jaką jest Międzymorze, powinna mieć "podglebie ekonomiczne". - Międzymorze, które byłoby oddzielnym konstruktem geopolitycznym na pomoście bałtycko-czarnomorskim, co najmniej składające się z Polski, Ukrainy i Rumunii, a najlepiej jeszcze z Białorusi, musi mieć podglebie ekonomiczne. Amerykanie powinni wesprzeć ten projekt ekonomiczne i my musimy tego żądać - stwierdził Bartosiak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono o niespodziewanym sporze Polski z Izraelem oraz o wyborach prezydenckich w Rosji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski 

Goście: Dr Jacek Bartosiak (ekspert ds. międzynarodowych), Witold Jurasz (Ośrodek Analiz Strategicznych), Arie Golan (izraelski dziennikarz radiowy)

Data emisji: 29.01.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adolf Eichmann - morderca milionów Żydów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 07:00
- Bezbronnych ofiar hitleryzmu nie można już przywrócić do życia, ale wołają one o sprawiedliwość. Apeluję o wydanie sprawiedliwego wyroku - tymi słowami generalny prokurator Izraela zakończył swe przemówienie oskarżycielskie w procesie Adolfa Eichmanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczecin: medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata otrzymało 4 Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 19:54
- Zrobimy wszystko, by pamiętać o bohaterach, którzy ratowali Żydów - powiedziała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Wręczyła w Szczecinie medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" rodzinom czterech Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń