"Amerykanie powinni wesprzeć Międzymorze ekonomicznie i my musimy tego żądać "

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 18:44
- Międzymorze, które byłoby oddzielnym konstruktem geopolitycznym na pomoście bałtycko-czarnomorskim, co najmniej składające się z Polski, Ukrainy i Rumunii, a najlepiej jeszcze z Białorusi, musi mieć podglebie ekonomiczne. Amerykanie powinni wesprzeć ten projekt ekonomicznie i my musimy tego żądać - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Jacek Bartosiak, ekspert ds. międzynarodowych. 
Audio
  • "Stany Zjednoczone powinny wesprzeć Międzymorze ekonomicznie" (Jedynka/więcej świata)
Rex Tillerson, amerykański sekretarz stanu w Warszawie
Rex Tillerson, amerykański sekretarz stanu w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

W piątek i sobotę z wizytą w Warszawie przebywał amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson. Rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Wielu komentatorów podkreśla, że sam fakt wizyty i dużego zainteresowania administracji Donalda Trumpa Polską jest sukcesem.

Dr Jacek Bartosiak stwierdził, że zainteresowanie USA leży zupełnie gdzie indziej. - Cały czas atencja Stanów Zjednoczonych skoncentrowana jest na Pacyfiku. Wystarczy prześledzić wydarzenia ostatnich tygodni, choćby przemowę Trumpa w Davos. Mówił konkretnie o Chinach, rzucił wyzwanie, będzie bronić prymatu światowego. Ogłoszona w ostatnich tygodniach przez generała Mattisa narodowa strategia mówi wprost, że wchodzimy w nową epokę rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji - podkreślił Bartosiak.

- To jest fundamentalna zmiana, dlatego historycznie, od kiedy Amerykanie byli tak potężni, że zaczęli spoglądać poza swoje oceany, zawsze Europa była dla nich najważniejsza - dodał.

Ekspert mówił, że mimo to, Polska jest bardzo ważnym punktem dla USA. - Oczywiście jesteśmy strategicznie ważnym punktem. Musimy porozmawiać o mierze. Jesteśmy w uskoku geopolitycznym, dla Amerykanów jesteśmy w bardzo ważnym miejscu - między lądem a morzem, na pomoście bałtycko-czarnomorskim, w kordonie sanitarnym powstrzymującym rewizjonistyczne państwo, które nie akceptuje ładu światowego USA, czyli Rosję - zaznaczył.

- Uważam jednak, że to zainteresowanie USA jest za małe pod obsługę interesów Rzeczpospolitej, również wojskowo, a w szczególności biznesowo - dodał.   

Gość Jedynki mówił , że geopolityczna konstrukcja, jaką jest Międzymorze, powinna mieć "podglebie ekonomiczne". - Międzymorze, które byłoby oddzielnym konstruktem geopolitycznym na pomoście bałtycko-czarnomorskim, co najmniej składające się z Polski, Ukrainy i Rumunii, a najlepiej jeszcze z Białorusi, musi mieć podglebie ekonomiczne. Amerykanie powinni wesprzeć ten projekt ekonomiczne i my musimy tego żądać - stwierdził Bartosiak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono o niespodziewanym sporze Polski z Izraelem oraz o wyborach prezydenckich w Rosji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski 

Goście: Dr Jacek Bartosiak (ekspert ds. międzynarodowych), Witold Jurasz (Ośrodek Analiz Strategicznych), Arie Golan (izraelski dziennikarz radiowy)

Data emisji: 29.01.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/abi

Czytaj także

Szczecin: medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata otrzymało 4 Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 19:54
- Zrobimy wszystko, by pamiętać o bohaterach, którzy ratowali Żydów - powiedziała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Wręczyła w Szczecinie medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" rodzinom czterech Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń